Domovská stránka » Zralý věk » RAKOVINA PROSTATY SE V PRŮBĚHU ŽIVOTA OBJEVUJE ZHRUBA U 1 Z 9 MUŽŮ
Bojujeme proti rakovině

RAKOVINA PROSTATY SE V PRŮBĚHU ŽIVOTA OBJEVUJE ZHRUBA U 1 Z 9 MUŽŮ

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Jedním z nejčastějších typů nádorového onemocnění mužů ve zralém věku je rakovina prostaty. Prostata je předstojná žláza velikosti vlašského ořechu. Nachází se pod močovým měchýřem a obklopuje trubici, kterou prochází moč a sperma.

Za normálních okolností je růst všech buněk v organismu pod pečlivou kontrolou. Rakovina prostaty se může rozvinout, když buňky v prostatě začnou růst nekontrolovaně. Ve většině případů představuje rakovina prostaty pomalu rostoucí nádor, který může zůstat nerozpoznán, protože nevyvolává žádné příznaky.

Pravděpodobnost, že dojde k rozvoji rakoviny prostaty, je 2,5 krát vyšší, pokud bylo onemocnění diagnostikováno u otce nebo bratra.

U některých mužů může ovšem nádor růst rychleji. Někdy vyvolává příznaky, jakými jsou například potíže s močením nebo bolesti kostí, které souvisí s rozšířením nádorových buněk do jiných částí těla.

Rakovina prostaty se v průběhu života objevuje zhruba u 1 z 9 mužů. Riziko rakoviny prostaty mohou zvyšovat i následující faktory:

Věk

Rakovina prostaty postihuje zejména muže starší 50 let, přičemž riziko se zvyšujícím se věkem stoupá.

Rodinná anamnéza

Pravděpodobnost, že dojde k rozvoji rakoviny prostaty, je 2,5 krát vyšší, pokud bylo onemocnění diagnostikováno u otce nebo bratra.  Pravděpodobnost se zvyšuje i pokud byla rakovina prostaty diagnostikována u příbuzného mladšího 60 let, nebo onemocněním trpělo či trpí více příbuzných.

Životní styl

Lékaři dosud neznají odpověď, jak se před rakovinou prostaty preventivně chránit, nicméně důležitá je zdravá strava a životní styl.

Rakovina prostaty se diagnostikuje za využití řady testů či vyšetření. Možnost vyšetření konzultujte vždy nejprve s praktickým lékařem.

Další důležité informace o rakovině prostaty, možnostech léčby i poradnu najdete na stránkách www.muziprotirakovine.cz.


Přečtěte si také: TAŤÁNA G. BRZOBOHATÁ: V ČESKU ŽIJE PŘES PŮL MILIONU SENIORŮ ÚPLNĚ SAMO

Další článek