Domovská stránka » Cesta pacienta » SYNDROM HYPOPLASTICKÉHO LEVÉHO SRDCE A BOJ MALÉHO ŠIMONKA
ADVERTORIAL

Veronika a Radek Horeckých s radostí očekávali narození dvojčat. Plánovaná rodinná idyla však byla narušena zjištěním, že jedno z nich trpí syndromem hypoplastického levého srdce. Jde o velmi kritickou vrozenou vývojovou srdeční vadu a pokud se potvrdí, většina těhotenství se ukončuje. Horečtí se ale rozhodli jinak.

Pro rodiče byla diagnóza obrovským šokem, přerušení těhotenství však odmítli. Přímo na porodním sále ve FN Motol, kde Veronika v září 2022 plánovaně rodila, byly pro Šimonka již připraveny dva týmy lékařů – tým Dětského kardiocentra (DKC) a neonatologický tým. Pátý den po porodu se Šimonkův stav zhoršil a musel podstoupit operaci. Zvládl ji dobře a rodiče si jej v polovině října 2022 mohli odvést domů.

FOTO: Dům Ronalda McDonalda

Skvělá práce lékařů v FN Motol

Všechno vypadalo nadějně až do ledna 2023. Během chvilky vyděšení rodiče pozorovali, jak syn těžce dýchá a přestává zcela reagovat. Okamžitě začali s první pomocí a zavolali záchrannou službu. Následoval převoz do Dětské nemocnice v Brně. Šimonkův stav se rapidně zhoršil, byl uveden do umělého spánku a transportován do DKC Motol. Když rodiče dorazili do motolské nemocnice, Šimon už byl na sále. Prodělal infekční endokarditidu (zánět srdce), která embolizovala do mozku. Nikdo z odborníků nedokázal předvídat, jestli Šimonek přežije, a to i přesto, že se operace zdařila.

I vy můžete pomoci. Stačí kliknout ZDE

Podpora pro rodiče

Bylo jasné, že hospitalizace ve FN Motol se protáhne a rodiče měli doma ještě další dvě malé děti, proto jim byla krizovou interventkou nabídnuta možnost ubytovat se v Domě Ronalda McDonalda přímo v areálu FN Motol. Jak sami říkají, našli zde ochotný a vstřícný personál i velkou podporu od ostatních rodin. Všichni ubytovaní rodiče si totiž procházejí více méně stejnou situací – obavou o život svého dítěte. Kromě možnosti v klidu si odpočinout, vyprat nebo uvařit, se tak Veronice a Radkovi dostalo i důležité psychické podpory.

Šimon je zázrak nad zázraky

Když už to skoro vypadalo, že se rodina Horeckých vrátí zpátky domů, začala Šimonkovi selhávat pravá půlka srdce. Na Valentýna 2023 se rodičům opět otočil svět vzhůru nohama, ale další operace byla také úspěšná. Malého bojovníka čeká v blízké době další plánovaná operace, ale jeho rodiče nepochybují o tom, že vše dobře dopadne. Jak zaznělo od lékařů v Motole: „Šimon je totiž zázrak nad zázraky.“

Adoptujte si pokoj v Domě Ronalda McDonalda – jak na to?

Pomoc rodinám hospitalizovaných dětí

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda působí v Česku od roku 2002. Od této doby postupně shromažďoval prostředky na stavbu domu pro rodiny dětí hospitalizovaných či dlouhodobě se léčících ve FN v Motole. Dům byl otevřen 24. listopadu 2022 a za první rok stihl přivítat více než 200 rodin.


O nadačním fondu:

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je nezávislá nezisková organizace. Naším posláním je pomáhat rodinám dětí se závažným dlouhodobým onemocněním. Věříme, že přítomnost rodičů v nemocnici pomáhá dětem k brzkému uzdravení.

Další článek