Domovská stránka » Chronická onemocnění » DLOUHOTRVAJÍCÍ ZÁCPU BYCHOM NEMĚLI PODCEŇOVAT
ADVERTORIAL

Přestože je toto téma pro mnohé tabu, chronickou zácpou (obstipací) trpí přibližně každý pátý z nás. Dlouhodobé potíže s vyprazdňováním negativně ovlivňují nejen naše celkové zdraví, ale i kvalitu života. Proto bychom s léčbou těchto obtíží neměli otálet.

doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

primář Gastroenterologického oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.

Obstipace může mít charakter dlouhodobé poruchy vyprazdňování stolice trvající řadu týdnů, v mnoha případech ale i roky. Může se však projevovat i jako zácpa opakující se v určitých situacích. Častá bývá například tzv. zácpa cestovní, která souvisí s pobytem mimo domov nebo běžně známé prostředí. Tyto zdravotní problémy postihují podstatně častěji ženy než muže. 

Přetrvávající obtíže s defekací jsou obvykle podmíněny zhoršenou funkcí střeva. Vzácněji mohou souviset s onemocněním jiného orgánu. Vždy je nutno vyloučit závažné onemocnění, například nádor střeva. Chronická zácpa má vliv zejména na kvalitu života postiženého člověka. Je spojena s pocitem plnosti a tlaku v břiše, někdy až nevolností nebo křečovitými bolestmi. Obtížné vyprazdňování tuhé stolice může být také příčinou krvácení z konečníku, jehož zdrojem bývají zvětšené hemoroidy.

Chronická zácpa postihuje podstatně častěji ženy než muže.

Základem medikamentózní léčby zácpy jsou projímadla, mezi něž patří také produkt MacroBalans. Tento přípravek obsahuje tzv. makrogol (neboli polyethylenglykol), který ve střevě zadržuje větší množství vody. Tím se stává stolice měkčí, zvětšuje se její objem a dochází ke stimulaci střevních pohybů – peristaltiky. Polyethylenglykol nemá žádné významné nežádoucí účinky a je možné jej užívat opakovaně i po dlouhou dobu, pokud to stav pacienta vyžaduje. V případě potřeby dlouhodobého užívání je ovšem v každém případě vhodná konzultace s lékařem.

Další článek