Domovská stránka » Civilizační onemocnění » ALERGIE NA LEPEK A CELIAKIE JSOU DVĚ RŮZNÉ VĚCI, ŘÍKÁ BLOGERKA CELIAXMONI
Civilizační onemocnění

ALERGIE NA LEPEK A CELIAKIE JSOU DVĚ RŮZNÉ VĚCI, ŘÍKÁ BLOGERKA CELIAXMONI

Ve spolupráci se společností Hartmann - Rico, a.s.
Ve spolupráci se společností Hartmann - Rico, a.s.

Známá blogerka CeliaxMoni v posledních letech bojovala se zdravotními problémy. Trpěla oslabenou imunitou, byla unavená, občas měla stavy, kdy nebyla schopna vstát. Za rok dostala neuvěřitelných 7 antibiotik. V životě by ji nenapadlo, že trpí celiakií.

Jaký je rozdíl mezi alergií na lepek a celiakií?

Většinou v nich nevidíme rozdíl, ráda bych ho vysvětlila. Alergická reakce nastupuje ihned. Projeví se kopřivkou, svěděním v ústech a krku a dalšími příznaky, u nichž by vás nenapadlo, že jde o alergii – bolest břicha, plynatost, průjem, zvracení. Časem odezní sama.

Celiakie se projeví až po několika hodinách či dnech od požití lepku. Příznaky se kvůli odstupu hůře definují. Nejčastější je průjem, nadýmání, bolest břicha a únava, můžou se objevit i časté zubní kazy, afty, chudokrevnost, poruchy vstřebávání živin, u dětí poruchy růstu.

Když s alergií sníte něco s lepkem, tak to časem přejde. S celiakií nic takového nemůžete. I malý kousek stačí k tomu, aby se problémy opět vrátily. Pokud máte pochyby, nejjednodušší je jít na vyšetření.Pokud stále jíte lepek, můžete hubnout, mít bolest břicha, chudokrevnost, poruchy menstruace, zvýšenou lámavost kostí.

Další článek