Domovská stránka » Civilizační onemocnění » CHRÁNÍ MĚ SPORT A DOBRÉ JÍDLO
ADVERTORIAL

Infarkt postihuje nejvíce muže po padesátce. Do této kategorie sice Jakub Kohák ještě nepatří, ale na rizika už myslí a snaží se jim vyvarovat.

Setkal jste se u vás v rodině s infarktem?

Naštěstí ne. V rodině máme všichni poměrně nízký tlak. To je podle mě důvod, proč nás tyhle problémy tolik netrápí.

Takže se toho nebojíte?

To ne. Musím říct, že se toho obávám, a stačí, aby mě jenom maličko začalo něco tahat na levé straně, tak to hned začnu pozorovat a říkám si, tak jestli tohle není do pytle ten začínající infarkt! Mám to tak zafixované, že infarkt začíná právě tím, že začne dřevěnět nebo přestane spolupracovat levá ruka a levá strana těla.

Co děláte pro to, aby se vám riziko infarktu vyhnulo?

Jednoznačně sport. Kromě toho snažím moc nepít a dobře jíst. Abych to upřesnil, nedržím nějakou speciální dietu, ale snažím se jíst zdravé věci. Já jsem ale nikdy nejedl nějak špatně, takže pro mě není problém jít zdravému jídlu naproti.

Jakému sportu se věnujete?

Za normálních okolností hraju hodně fotbal a občas chodím na golf nebo si zahraju tenis. To jsou tři sporty, které jsou v mém životě v popředí. V tuhle chvíli to kvůli omezením není nic moc. Párkrát jsem byl na kole a občas chodím na dlouhé procházky. Počítá se to jako dostatečný pohyb? Já jsem zvyklý, že u sportu by se měl člověk taky trochu zpotit a unavit.

Nebojíte se nahromaděného stresu z veřejného vystupování?

Ani ne. Moc si ten stres nepřipouštím a takové to bušení srdce a lehká nervozita jsou mi vlastně příjemné. Spíš mě to nakopne a beru to jako takovou zábavu nebo adrenalin. A když je mi trochu špatně, tak se z toho svět nezhroutí.

U mužů je riziko infarktu dvakrát vyšší než u žen. Co byste jim poradil?

Snad jen to, aby si muži nepřipouštěli zbytečné problémy a vše řešili s klidem a chladnou hlavou. Ženám pak můžu vzkázat, aby na muže vyvíjely menší tlak. Vždyť se podívejte, když mají jejich muži mnohem vyšší riziko infarktu myokardu, měly by je šetřit. Kdo ví, jestli za to nemůžou právě ony!

Jakub Kohák,
Český filmový a reklamní režisér a herec

Další článek