Domovská stránka » Civilizační onemocnění » DENTÁLNÍ HYGIENA A JEJÍ POZITIVNÍ VLIV NA ZDRAVÍ
Civilizační onemocnění

DENTÁLNÍ HYGIENA A JEJÍ POZITIVNÍ VLIV NA ZDRAVÍ

Dentální hygiena by měla být hlavně preventivním opatřením sloužícím k tomu, abychom si udrželi krasné a zdravé zuby po celý život. To však podle mého názoru u nás nefunguje. Češi začínají vše řešit až tehdy, když nastane nějaký problém – a to nejenom v ústech, ale také u jakékoli jiné části těla. Když je vše v pořádku, tak nic necítíme a nic nás nebolí, proč bychom se tedy měli starat.

Měli bychom si uvědomit, že když člověk nemá zuby, tak nemůže dobře trávit. Dobré trávení začíná už v dutině ústní a bez zubů se nikdo dobře nenají. Mým krédem je, že pokud máme zdravou dutinu ústní a střeva, můžeme prožít dlouhý a zdravý život.

Simona Straková, autorka blogu
Z deníčku dentální hygienistky

Ústní zdraví začíná už v prenatálním období, kdy záleží na stavu dutiny ústní a na celkovém zdraví matky. Později jsou ústa ohrožena bakteriemi rodičů, přátel, milenců nebo domácích mazlíčků. Veškeré bakterie z dutiny ústní se mohou velice snadno dostat do krve a v ní putovat kamkoli po těle. Žlábek kolem každého zubu totiž obsahuje transudát krevní plazmy. 

Ke správné hygieně musíme děti vést už od prvního zoubku. Malým dětem stačí na čištění obyčejný zubní kartáček, zubní pastu doporučuji teprve až když ji děti umí vyplivnout, aby ji zbytečně nepolykaly. Jemná motorika se stále vyvíjí, proto doporučuji dětem dočišťovat zuby klidně až do 13 let. První mezizubní pomůcka je nezbytná v případě, kdy dva zuby vedle sebe mají bod kontaktu. Lze použít zubní nit nebo malý mezizubní kartáček.

Další problém, se kterým se často setkávám ve své praxi, je ten, že klienti buď čistí zuby nevhodnými pomůckami, nebo mají sice pomůcky vhodné, ale jejich technika čištění je špatná. Správný zubní kartáček má rovně střižené štětiny. Mezizubní pomůcky vybírejte po poradě s hygienistkou. 

Profesionální dentální hygienu doporučuji jedenkrát až čtyřikrát ročně, podle celkového stavu dutiny ústní. Na návštěvu hygienistky si vždy přineste všechno, co používáte k čištění doma.



Pro více informací načtěte QR kód:

Další článek