Domovská stránka » Civilizační onemocnění » DÍKY CUKROVCE JSEM PROFESIONÁLNÍ CYKLISTA
Civilizační onemocnění

DÍKY CUKROVCE JSEM PROFESIONÁLNÍ CYKLISTA

Článek vznikl ve spolupráci s:
Zdroj: Novonordisk
Článek vznikl ve spolupráci s:
Zdroj: Novonordisk


VAŠEK ŠŇUPÁREK

první Čech jezdící za Team Novo Nordisk, Developement tým, jediný profesionální cyklistycký tým složený ze sportovců s diabetem

Jste profesionální cyklista a diabetes Vám diagnostikovali před 4 lety. Co bylo nejtěžší na přizpůsobení se životu s diabetem? A co naopak nejlepší?

Nejtěžší je, že tomu musím věnovat téměř permanentní pozornost. Například při úpravě dávek inzulinu, který potřebuju v zásadě ke každému jídlu, musím brát v potaz kromě samozřejmostí jako odhadované množství sacharidů v jídle i předchozí a následující trénink a jeho charakter, venkovní teplotu a další faktory. Nejlepší, jestli se to tak dá říci, je, že díky cukrovce můžu jezdit profesionálně na kole. To ale neplatí pro každého diabetika, takže obecně bych řekl, že musím mnohem více sledovat, jak se stravuju, což je z hlediska tréninku i celkového zdraví přínosné.

Rád bych se letos v závodech předvedl a ukázal, že bych byl vhodným kandidátem na postup do Pro týmu.

Jaké jsou Vaše cíle a sny pro nadcházející roky?

V současné chvíli se chci zaměřit především na cyklistiku a podávat co nejlepší výkony. Rád bych se letos v závodech předvedl a ukázal, že bych byl vhodným kandidátem na postup do Pro týmu. V týmu Novo Nordisk jsem momentálně v Development týmu, který sice vlastní profesionální kontinentální UCI licenci, ale v kategorii ProTour, kam spadá hlavní tým, jsou samozřejmě větší a prestižnější závodní příležitosti. V budoucnu bych rád dokončil navazující magisterské studium fyzioterapie. Jde o velmi pestrý obor a doufám, že budu moci využít i své zkušenosti z cyklistiky, například při práci se sportovci.

Přečtěte si článek V ČESKU SE INZULINEM LÉČÍ TÉMĚŘ ČTVRT MILIONU LIDÍ

Další článek