I v době koronavirové pandemie umírají lidé především na „běžné“, neinfekční choroby, nejčastěji na kardiovaskulární onemocnění, jako je třeba infarkt myokardu.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v České republice v roce 2018 na kardiovaskulární onemocnění umíralo průměrně 134 osob denně. A všichni se pak ptáme: „Dostanu infarkt i já?“
Přesnou odpověď neznáme, riziko infarktu lze ale poměrně dobře odhadnout podle základních rizikových faktorů, kterými jsou především zvýšený cholesterol, zejména jeho složka LDL (tzv. „zlý“ cholesterol), vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření, kardiovaskulární onemocnění (infarkt myokardu, mozková mrtvice) v rodině a další. Zde je potřeba zdůraznit to, že především o sobě všechno toto musíme vědět. Zeptejme se sami sebe: znám svoji hladinu cholesterolu? Znám svůj krevní tlak?
Pokud mám tyto hodnoty zvýšené a chci snížit riziko, že v nejbližší době dostanu infarkt, musím se zamyslet nad svým životem, zkonzultovat zdravotní stav se svým lékařem a respektovat doporučená opatření. Ano, bude obtížné v 50 letech zásadně změnit stravu, přestat kouřit či začít poprvé v životě sportovat.
Cokoliv v pozitivním směru je však důležité a počítá se! Samozřejmě, jsou-li předepsány léky, měly by se užívat tak, jak doporučuje lékař. Podtrhl bych, že musíme ignorovat bulvární články o rizikovosti léků na cholesterol a dalších. Lékař případné nežádoucí účinky sleduje a vyskytnou-li se, nepochybně léčbu upraví.
Jen my sami jsme odpovědni za svůj život. Musíme být informováni a snažit se změnit svůj životní styl. (Nelámat, neotáčet radikálně o 180°, v rámci možností postupně upravovat! Jinak nevydržíme.) A samozřejmě respektovat doporučenou léčbu. Zvláštní skupinu představují pacienti, kteří již infarkt prodělali. Doporučené zásady pro ně platí snad ještě více než pro běžnou populaci. Jen cíle léčby jsou pro ně ještě přísnější.
Tento obsah vznikl za podpory společnosti Amgen.
Prof. MUDr. Richard Češka,
CSc., FACP, FEFIM
Jak přistupuje známý herec a režisér Jakub Kohák ke kardiovaskulárnímu onemocnění?
Setkal jste se u vás v rodině s infarktem?
Naštěstí ne. V rodině máme všichni poměrně nízký tlak. To je podle mě důvod, proč nás tyhle problémy tolik netrápí.
Co děláte pro to, aby se vám riziko infarktu vyhnulo?
Jednoznačně sport. Kromě toho snažím moc nepít a dobře jíst. Abych to upřesnil, nedržím nějakou speciální dietu, ale snažím se jíst zdravé věci. Já jsem ale nikdy nejedl nějak špatně, takže pro mě není problém jít zdravému jídlu naproti.
U mužů je riziko infarktu dvakrát vyšší než u žen. Co byste jim poradil?
Snad jen to, aby si muži nepřipouštěli zbytečné problémy a vše řešili s klidem a chladnou hlavou. Ženám pak můžu vzkázat, aby na muže vyvíjely menší tlak. Vždyť se podívejte, když mají jejich muži mnohem vyšší riziko infarktu myokardu, měly by je šetřit. Kdo ví, jestli za to nemůžou právě ony!