Domovská stránka » Civilizační onemocnění » KŘIVÉ ZUBY MOHOU PŘISPĚT KE VZNIKU ZUBNÍHO KAZU
Civilizační onemocnění

KŘIVÉ ZUBY MOHOU PŘISPĚT KE VZNIKU ZUBNÍHO KAZU

Photo: Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Photo: Adobe Stock
Photo: Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Photo: Adobe Stock

MDDR. KAROLÍNA FLORYKOVÁ

Lékař se specializací na ortodoncii

Můžou nám křivé zuby způsobit nějaké zdravotní problémy?

Stěsnání zubů, nejčastější ortodontická vada, znesnadňuje jejich čištění a může přispívat ke vzniku kazů nebo zánětů dásní. Nesprávný skus může ovlivnit růst čelistí v období dospívání, způsobit traumatizaci měkkých tkání během kousání, přetěžování zubů nebo obtíže s čelistním kloubem. Stále více pacientů vnímá i estetickou stránku problému, takže rovnátka často „srovnají“ i psychiku a sebevědomí, kdy pacienta doslova rozzáří.

Jaké jsou poslední novinky v léčbě nerovnosti zubů?

Nejmodernější technikou rovnání zubů je v dnešní době léčba pomocí tzv. neviditelných (fóliových) rovnátek. Zdaleka nejrozšířenější jsou rovnátka značky Invisalign. Tento způsob léčby přináší řadu výhod pro pacienta i pro lékaře. Pacienti neviditelná rovnátka nejčastěji vyhledávají kvůli estetice a komfortu. Z pohledu lékaře lze využít 3D plánování léčby, které umožňuje nastavit přesné pohyby zubů, a tudíž bezpečnou a efektivní léčbu. Výhodou je i menší nutnost trhání zubů a přesnější odhad očekávané délky léčby. Navíc, kdo by nechtěl vidět, jak bude vypadat výsledek už na začátku terapie?

Nejmodernější technikou rovnání zubů je v dnešní době léčba pomocí tzv. neviditelných (fóliových) rovnátek.

V čem spočívají výhody moderních léčebných postupů (např. zmíněná neviditelná rovnátka) oproti těm klasickým?

Podle celé řady našich pacientů, kteří mají zkušenost s oběma technikami, výhody spočívají především v estetice, bezbolestnosti, možnosti rovnátka sejmout na jídlo nebo schůzku, snadnějším čištění zubů nebo třeba v delším intervalu mezi kontrolami a v žádných potížích s návštěvami navíc.

Pro jakou věkovou kategorii jsou neviditelná rovnátka vhodná? Mohou je mít i děti, třeba proto, aby se vyhnuly posměškům ve škole?

Velkou výhodou neviditelných rovnátek je bezesporu šířka jejich využití, tedy v případě, že má pacient zdravé zuby a dásně. Můžeme tak pomáhat všem věkovým skupinám od dětí až po seniory.

U dětských pacientů můžeme tato rovnátka používat od cca 8 let věku. Není třeba čekat na prořezání všech stálých zubů jako u fixních rovnátek. Již v tomto věku můžeme řadu vad chrupu vyléčit, popř. jim dokonce předejít. Správně zvolená a načasovaná terapie pozitivně ovlivňuje nejen estetickou, ale především funkční stránku věci – vytvoření místa pro stálé zuby, úprava skusu a podpoření správného růstu čelistí. Důležitým efektem rovnátek je snaha o řešení situace bez nutnosti trhání stálých zubů.

Rovnátky dokážeme pomoci i ke správné mluvě nebo k odnaučení zlozvyku. Rodiče většinou mívají obavy, aby ratolest rovnátka poctivě nosila. Ze zkušenosti však můžeme potvrdit, že děti často dodržují nošení lépe než dospělí. Navíc tímto dáme dítěti možnost převzít za sebe zodpovědnost, vložíme do něj důvěru, a tím z něj učiníme rovnocenného partnera. To má na řadu malých pacientů velmi pozitivní vliv, protože svým způsobem dospějí a pochopí, že mají za své zoubky zodpovědnost – což je nejlepší start pro život se zdravými zuby.

Objednejte se na konzultaci zdarma a my pro vás vybereme to nejlepší řešení.

Jak vypadá zubní hygiena při nošení rovnátek, liší se nějak od té běžné?

Od běžné hygieny se liší minimálně, a to je jedna ze stěžejních výhod této techniky především u dětí a teenagerů. Díky možnosti rovnátka sejmout není třeba výrazně měnit ani pomůcky, ani techniku čištění zubů. Péče o zuby se však mírně zintenzivní. Doporučuje se zuby vyčistit po každém jídle před opětovným nasazením rovnátek, což přináší celkové zlepšení úrovně dentální hygieny. Pacient by se též měl starat i o rovnátka samotná, vystačí si však s kartáčkem a šumivou tabletkou z lékárny.

Další článek