Domovská stránka » Civilizační onemocnění » KUBÍK SE POTÝKÁ S MOZKOVOU OBRNOU A CUKROVKOU. DÍKY INTENZIVNÍM REHABILITACÍM VŠAK DĚLÁ POKROKY
Civilizační onemocnění

KUBÍK SE POTÝKÁ S MOZKOVOU OBRNOU A CUKROVKOU. DÍKY INTENZIVNÍM REHABILITACÍM VŠAK DĚLÁ POKROKY

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Těhotenství paní Anety probíhalo bez problémů. Ty nastaly až posledních pár dní před porodem, který museli lékaři nakonec uměle vyvolat. Vypadalo to, že nejhorší mají za sebou. Dva měsíce po narození se však Kubíkův vývoj začal opožďovat.

Jak to všechno začalo

„Porod mi byl vyvolávaný čtrnáct dní před termínem kvůli tomu, že jsem měla preeklampsii, která je život ohrožujícím stavem pro matku i dítě. U porodu nastaly komplikace – byl velmi rychlý. Kubík měl omotanou pupečníkovou šňůru okolo krku a napil se plodové vody. Prvních pár hodin proto strávil na jednotce intenzivní péče,“ vzpomíná paní Aneta na nelehký příchod Kubíka na svět.

Po propuštění z nemocnice to vypadalo, že obtížné narození nezanechalo na Kubíkovi vážnější následky. Postupem času bylo ale patrné, že se ve vývoji opožďuje. „V tu chvíli jsem s ním začala velmi intenzivně cvičit. První rok Vojtovu metodu, které ale bohužel nepřinesla kýžené výsledky. Přešli jsme tedy na Bobath koncept a Kubík, kterému lékaři mezitím diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu, se začal konečně posouvat,“ vypráví maminka.

Léčba a terapie

Pro děti s dětskou mozkovou obrnou je nesmírně důležité, aby se co nejvíce dovedností naučily v prvních 5 letech života. Proto se Kubíkovi snaží rodiče dopřát maximum terapií a rehabilitací. „Na letošní rok máme naplánováno 5 čtrnáctidenních neurorehabilitačních pobytů. A každý týden jezdíme na ergoterapii, hipoterapii, fyzioterapii a speciální pedagogiku a cvičíme intenzivně i doma. Vše je nesmírně časově i finančně nákladné, ale dohromady to přináší skvělé výsledky,“ popisuje paní Aneta.

Přečtěte si: Komu a jak pomáhá Dobrý anděl? Klikněte ZDE

Před dvěma lety diagnostikovali lékaři Kubíkovi ještě diabetes mellitus – cukrovku prvního typu. „Od té doby má Kubík inzulinovou pumpu, pomocí níž je mu v průběhu dne dodáván inzulin, který si jeho tělo neumí vytvořit. Každé jídlo je zapotřebí vážit, počítat sacharidy a upravovat podle toho správné množství inzulinu,“ vypočítává paní Aneta s tím, že je ale šťastná, že i přes to všechno je Kubík nesmírně zvídavé a usměvavé dítě. „I když stále ještě nechodí, naučil se jezdit na tříkolce. Krásně leze, stojí s oporou a obchází nábytek. Zatím ale nemluví a neobslouží se, postupně na tom pracujeme,“ dodává s úsměvem. 

Andělský blog – příběhy rodin, kterým Dobrý anděl pomáhá. Klikněte ZDE

Pomoc od Dobrého anděla

Protože Kubíkovi pomáhají intenzivní rehabilitace, které jsou velmi drahé a nejsou hrazené ze zdravotního pojištění, šetří na ně rodina z příspěvků nadace Dobrý anděl. „Dobrým andělům jsme nesmírně vděční, protože dohánění opožděného vývoje dítěte je věc náročná v mnoha ohledech, velmi pak po finanční stránce. Cena intenzivních rehabilitací se pohybuje v řádech desetitisíců, a když jich potřebujeme absolvovat více, tak statisíců. Velice si proto vážíme jejich pomoci, moc pro nás znamená,“ říká s vděčností paní Aneta.

Za 10 let své činnosti podpořila nadace Dobrý anděl více než 10 tisíc rodin s dětmi, v nichž se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše dary rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.

Další článek