Domovská stránka » Civilizační onemocnění » NEJEFEKTIVNĚJŠÍ METODY ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ
ADVERTORIAL

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., z Centra pro závislé na tabáku popisuje, jak úspěšně přestat kouřit, kde vyhledat odbornou pomoc a proč našemu zdraví méně škodí elektronické cigarety než ty klasické, ale také to, že zdravé kouření zkrátka neexistuje.

prof. MUDr. EVA KRÁLÍKOVÁ, CSc.

Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN

Řada lidí se snaží zbavit kouření, ale opakovaně se jim to nedaří.

Patříte mezi ně? Zajímáte se o to, jak skutečně přestat?

Stejně je na tom skoro 1 500 000 českých kuřáků. Asi 600 000 se pokouší přestat každý rok, a protože naprostá většina jde do toho „jen tak“, úspěch má asi jen 3–5 % z nich.

Naopak intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku, hrazená ze zdravotního pojištění až desetkrát zvyšuje úspěšnost odvykání. Pokud se vám tedy nepovedlo přestat samotným, měli byste nějakou formu pomoci vyhledat.

Kontakty najdete na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Konkrétně jsou zde informace o desítkách center pro závislé na tabáku, přibližně 200 lékárnách poskytujících poradenství, ambulantních lékařích, adiktologických ambulancích, dále telefonní linky nebo mobilní aplikace v češtině a zdarma.

Co když se to stejně nepovede?

Neznamená to, že jste neschopní. Jste zkrátka závislí na kouření, především na nikotinu. Nikotin ale není tou látkou, která poškozuje zdraví kuřáků, nikotin je jen nutí, aby si dali další dávku, tedy další cigaretu.

Zdraví poškozují především látky obsažené v kouři, nikoli nikotin. Zvolit intenzivní léčbu je jistě první volba, ale pokud se to ani tak nedaří, nikotin bez kouře zdravotní riziko významně sníží. Možností je čistý nikotin z lékárny nebo v některých zemích doporučované elektronické cigarety.


Základní pojmy

  • Kouření: kouřit je možné leccos, nemusí to být jen tabák.
  • Elektronická cigareta (EC): různorodá skupina zařízení, v nichž se zahřívá tekutina na teplotu lehce nad 100° Celsia. Tato tekutina většinou obsahuje nikotin, ale jsou i EC bez nikotinu. Nejsou zcela neškodné, ale jejich konzumenti vdechují v porovnání s kouřením klasických cigaret méně než 5 % toxických látek Nekouří se, ale vapují. 
  • Zahřívaný tabák: obsahuje tabák, který se zahřívá na zhruba 350° Celsia, tedy na teplotu, kdy ještě nehoří, ale vzniká aerosol, který je bližší kouři než aerosol elektronických cigaret. Zdravotní riziko je někde mezi EC a klasickou cigaretou, riziko závislosti bývá vysoké.
  • Zdravé kouření: bohužel neexistuje.

Jak tedy na to?

Z každého neúspěšného pokusu si odneste to pozitivní – už víte, co pomohlo a proč jste se naopak ke kouření vrátili. Vyhledejte odbornou pomoc. A nepřestávejte přestávat.

Další článek