Domovská stránka » Civilizační onemocnění » PROBIOTIKA A JEJICH ROLE V BOJI PROTI MIGRÉNĚ
Civilizační onemocnění

PROBIOTIKA A JEJICH ROLE V BOJI PROTI MIGRÉNĚ

Migréna je běžné, zneschopňující, opakující se neurovaskulární onemocnění hlavy. Postihuje až 14% populace, dvakrát častěji ženy. Denně se v České republice odehraje až 40.000 atak migrény.

Symptomy a formy migrény

Mezi příznaky patří napříkad zvýšená citlivost na hluk, světlo, pachy a vůně, nevolnost, zvracení a střevní diskomfort. Existují sice i genetické predispozice k migréně, nicméně významnou úlohu hrají vnější vlivy.

Migréna se vyskytuje v různých formách: jako běžná migréna (bez aury), klasická migréna (s aurou nebo jinými neurologickými příznaky), chronická (více než 15 atak za měsíc), epizodní (méně než 15 atak za měsíc), menstruální atd. 

Vliv střevní mikroflóry na zdraví

Výzkum v této oblasti ukazuje, že střevní mikrobiota má klíčovou roli v ose střevo-mozek a narušení střevní flóry může být spojeno s neurologickými problémy, včetně migrény. Nerovnováha ve střevech může mít za následek zvýšenou propustnost střev, což může vést k tomu, že se do krevního oběhu dostávají nežádoucí látky, např. takové, které spouštějí záněty. Tím dochází také k ovlivňování tzv. trojklanného nervu, hlavní cesty bolesti v mozku. 

Způsoby léčby

Téměř 50 % lidí trpících migrénou není spokojeno se současným způsobem léčby a roční náklady na její léčbu se odhadují na 1 miliardu Kč. Ti, co trpí migrénami znají takové pomocníky jako jsou paracetamol, aspirin či ibuprofen. Tyto léky, jako ibuprofen, mohou také poškozovat střevní sliznici a způsobovat narušení střevní bariéry.

Ovšem poslední výzkumy poukazují i na jiné druhy „pilulek“ – probiotika. Probiotika pomáhají obnovit rovnováhu ve střevech a zlepšovat stav střevní bariéry. Nejnovější výzkumy rovněž prokazují, že doplnění probiotických bakterií může být prospěšné v prevenci proti migréně. K normální funkci nervového systému pomáhají také vitamín B6 a magnézium. Vitamín B6 přispívá i k normální funkci imunitního systému a pomáhá chránit proti zánětům. U lidí trpících migrénou je často pozorována nízká hladina magnézia v krvi a výzkumy ukazují, že nedostatek magnézia může přispívat ke spouštění atak migrény. Zásoby magnézia se v našem těle snižují při cvičení, vlivem stresu, alkoholu a vlivem jiných faktorů. 

Často lze také u lidí s migrénami pozorovat vysokou hladinu homocysteinu. Jedná se o přirozenou látku, kterou produkuje naše tělo. Vysoká hladina homocysteinu ovšem stojí za řadou zdravotních neduhů. Ke snížení homocysteinu jsou zapotřebí vitamíny řady B, zejména vitamín B6, B9 a B12.

Další článek