Domovská stránka » Civilizační onemocnění » OBEZITA NENÍ JEN ESTETICKÝ PROBLÉM
Civilizační onemocnění

OBEZITA NENÍ JEN ESTETICKÝ PROBLÉM

obezita
Článek vznikl ve spolupráci s:
obezita
Článek vznikl ve spolupráci s:

Co je nadváha a obezita?

Slovy nadváha a obezita se označuje stav charakteristický nadměrným nahromaděním tukové tkáně v organismu. Obezita viscerálního typu (tj. hromadění tuku především v oblasti břicha) odpovídá až za 80 % případů diabetu 2. typu, 35 % případů ischemické choroby srdeční a 55 % případů výskytu hypertenze. Obezita zvyšuje riziko výskytu nádorových onemocnění nebo i depresí. Riziko hospitalizace s těžkým průběhem covid‑19 je u obézních lidí až dvakrát vyšší.

Jak zdravě a natrvalo zhubnout?

Hlavními cíli prevence a léčby obezity jsou zlepšení zdravotního stavu, nižší riziko vzniku souvisejících onemocnění a lepší kvalita života. Těchto cílů lze v řadě případů dosáhnout snížením hmotnosti o 5–15 %, podle počáteční hmotnosti a přítomnosti komplikací. Zhubnout dokáže téměř každý, náročnější však bývá si zhubnutá kila dlouhodobě udržet. Se zdravým a trvalým hubnutím pomáhá lidem již více než 30 let společnost STOB (STop OBezitě).

Jak lze hubnout se STOBem?

STOB se v rámci svých aktivit, kterých se účastní desítky tisíc lidí, zabývá nejen změnou chování, tedy jídelníčku a pohybových návyků , ale zaměřuje se také na lidskou psychiku. Změny, k nimž STOB lidem pomáhá, by měly především vést ke spokojenějšímu a kvalitnějšímu životu. Tento proces vychází z přesvědčení, že pouze relativně příjemné změny ve stravovacích a pohybových návycích jsou dlouhodobě udržitelné.

STOB vytvořil metodiku vycházející z principů kognitivně‑behaviorální terapie (KBT) a mindfulness, která učí lidi aplikovat teoretické znalosti do praktického života. Metodika vychází z poznatku, že nevhodné jídelní a pohybové návyky mají lidé naučené a že je lze pomocí různých technik odnaučit. Pracuje se přitom nejen na změně chování, ale i na změně myšlení a emočního prožívání. Tyto změny sice probíhají pomalu a postupně, ale měly by přetrvat po celý život.

Metodika STOBu se aplikuje jak individuálně s lektory STOBu, tak skupinově v kurzech zdravého hubnutí. Výhodou skupinových kurzů je, že se v nich scházejí lidé s podobnými problémy, kteří se při postupné změně životního stylu mohou navzájem podporovat. Kurzy lze absolvovat i v online formě. Dosavadní zkušenosti potvrdily, že online kurzy jsou stejně efektivní jako kurzy probíhající naživo.

STOB nabízí i další pomůcky na cestě ke zdravějšímu tělu, jako různé knihy, brožury a e‑booky. Velmi efektivní je také komplexní internetový program Sebekoučink, který pomáhá nejen se sestavením nutričně vyváženého jídelníčku, ale i s celkovou změnou návyků. Program Sebekoučink najdete na stobklub.cz, kde si ho můžete na 3 dny zdarma  vyzkoušet.

Více o STOBu najdete na stob.cz nebo na stobklub.cz.

Další článek