Domovská stránka » Civilizační onemocnění » ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY: KOHO TRÁPÍ NEJVÍCE?
Civilizační onemocnění

ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY: KOHO TRÁPÍ NEJVÍCE?

Co je vlastně štítná žláza, jaké jsou její funkce a která onemocnění ji postihují? To vše popisuje MUDr. Tereza Grimmichová, Ph.D.

MUDr. TEREZA GRIMMICHOVÁ, Ph.D.

Endokrinologický ústav Praha

Interní klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Štítná žláza patří mezi tzv. endokrinní orgány, které produkují a uvolňují hormony do krevního oběhu a ten je rozvádí dále, do celého těla, a řídí tak funkci dalších orgánů a tkání. Zásadním stavebním prvkem hormonů štítné žlázy je jod. Česká republika ale historicky patří k zemím, kde chybí dostatek jodu v běžné stravě, proto se u vybraných rizikových skupin, jako jsou těhotné a kojící ženy, i nadále doporučuje užívat jodid ve formě tablet.

TYPY ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Co se týče onemocnění štítné žlázy, ženy jsou jimi postiženy častěji než muži. V praxi se setkáváme zejména s poruchou funkce štítné žlázy. Jedná se buď o snížení její funkce (hypotyreóza) nebo naopak zvýšení (hypertyreóza). 

Co se týče onemocnění štítné žlázy, ženy jsou jimi postiženy častěji než muži.

Mezi příznaky snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) patří únava, nevýkonnost, spavost, poruchy soustředění a paměti, zimomřivost, deprese, suchá kůže, zácpa, chrapot, dechová nedostatečnost, otoky a zvyšování váhy. Přesto je třeba říci, že hypotyreóza není zásadní příčinou obezity a nadváhy v České republice.

LÉČBA HYPOTHYREÓZY

Hypothyreózu nejčastěji způsobuje autoimunitní zánět a její léčba je poměrně jednoduchá. Používáme k tomu náhradu hormonů štítné žlázy levothyroxin v tabletách. Novinkou jsou také gelové tobolky, které se stabilněji vstřebávají, což můžeme použít mimo jiné u pacientů s poruchou trávicího traktu či pokud užívají více léků, přičemž některé z nich mohou snižovat účinnosti levothyroxinu. 

Naopak zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) se projevuje neklidem, vnitřním napětím, nespavostí, úzkostí, pocením, svalovou slabostí, bušením srdce, poruchou srdečního rytmu, průjmem, snižováním váhy, poruchou menstruačního cyklu a erekce, při dlouhotrvající hypertyreóze se může rozvinout osteoporóza s rizikem zlomenin.

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA A VIROVÉ ONEMOCNĚNÍ

Nejčastější příčinou vzniku hypertyreózy je opět autoimunitní zánět tzv. GravesovaBasedowova nemoc či uzlová přestavba štítné žlázy. V návaznosti na pandemii covid-19 je dobré zmínit i subakutní zánět štítné žlázy. Projevuje se teplotou, schváceností, bolestí na krku i při polykání a dalšími projevy hypertyreózy. Typickým spouštěčem je právě virové onemocnění. 

V návaznosti na pandemii covid-19 je dobré zmínit i subakutní zánět štítné žlázy.

Štítné žláze se nevyhýbají ani nádorová onemocnění, která sice patří k nejvýrazněji zastoupeným malignitám v endokrinologii, ale celkově tvoří pouze 1–5,3 % veškerých malignit. Typicky postihují mladší pacienty, nejčastěji se jedná o papilární nádor, který má výbornou prognózou při včasném záchytu a následné léčbě. Pacienti podstupují chirurgické odstranění štítné žlázy.

PRŮBĚH A LÉČBA

Část pacientů je, dle pokročilosti onemocnění, léčena i radiojodem, který se vychytá ve zbytku nádoru či vzdálených ložiscích. Ve srovnání s chemoterapií se jedná o dobře tolerovanou a méně náročnou léčbu. Novinkou posledních let je při vyšetřování uzlů i nádorů štítné žlázy možnost využívání molekulární genetiky, díky níž lze volit léčebnou strategii individuálně, na míru našim pacientům.


V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:

  • Co je štítná žláza?
  • Jaké jsou její funkce?
  • Jaká onemocnění ji postihují?
  • Příznaky snížené funkce štítné žlázy
  • Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy
  • Léčba
Další článek