Domovská stránka » Civilizační onemocnění » OSOBNÍ PŘÍBĚH PACIENTA: JAK SE ŽIJE SE STOMIÍ
ADVERTORIAL

Stomie je umělým vyústěním dutého orgánu na povrch těla, nejčastěji se jedná o tenké a tlusté střevo nebo močové cesty. Zákrok, který končí stomií, podstoupí ročně cca 3 000 stomiků. Odhaduje se, že se stomií žije až 20 000 lidí v ČR. Jaký je život se stomií? 

EVA PLACHÁ

pacientka se stomií

Se stomií se dá žít zcela normálně a dělat úplně všechno.

Důvodů pro zavedení stomie může být několik. Jaké onemocnění tomu předcházelo ve vašem případě a jaký mělo průběh?

U mě se jednalo o nádor v oblasti rekta, který nebylo možné řešit jiným způsobem než úplným odstraněním konečníku, a tím pádem byla stomie nutná. Mezi časté příznaky rakoviny konečníku patří problémy s vyprazdňováním nebo krev ve stolici. Já jsem ale tyto příznaky neměla. Nemoc měla velmi rychlý průběh a odhalila jsem ji až ve chvíli, kdy mi střevo z důvodu nádoru prasklo. 

Jak dlouho máte vyvedenou stomii a jaké jste s ní měla začátky?

Stomii mám vyvedenou už od roku 1998. Začátky byly tak hektické, že jsem ani neměla čas o tom nějak více přemýšlet, vzhledem k tomu, že šlo o ohrožení života. 

ZAJÍMAJÍ VÁS WEBINÁŘE PRO STOMIKY? KLIKNĚTE ZDE

Jaké jsou hlavní zásady, které by měl stomik dodržovat, aby mohl žít kvalitní, plnohodnotný život?

Dnes už péče o stomii nepředstavuje problém, díky kvalitním stomickým pomůckám stačí sáček většinou pouze jednou denně vyměnit. Já mám štěstí v tom, že jsem za více než 20 let, co žiji se stomií, neměla žádný problém s kůží v okolí stomie. Pokud ale někdo problémy má, existuje síť zkušených zdravotních sester, které se vším poradí. 

Hodně pacientů má ze stomie strach a berou ji jako konec. Jaký máte názor vy na tvrzení, že se stomií život nekončí?

Já tento názor beru se vším všudy, protože jsem se o tom sama přesvědčila díky tomu, že se stomií žiju už 24 let. Začátky ale můžou být pro řadu lidí psychicky náročné. Z vlastní zkušenosti však vím, že se stomií se dá žít zcela normálně a dělat úplně všechno, pokud samozřejmě člověk nemá nějaké přidružené specifické problémy. 

SNÍTE O STOMICKÉ POMŮCCE, KTERÁ VÁM USNADNÍ ŽIVOT? KLIKNĚTE ZDE

Vyžaduje péče o stomii pomoc zdravotního odborníka nebo se stomik zvládá o stomii starat sám?

Jak už jsme naznačila, v tomto ohledu mám štěstí a v životě jsem nemusela žádného odborníka navštívit. Až na některé ojedinělé případy se většina stomiků o stomii stará doma. Stomické pomůcky je možné vyměnit takřka kdekoliv, kde je alespoň trošku soukromí. 

Jste členkou pražského FIT-ILCO, jaké aktivity v rámci tohoto sdružení děláte a jakým způsobem podporujete ostatní stomiky?

Kluby nabízejí svým členům nespočet věcí, poskytují jim veškeré potřebné informace a působí v nich vyškolení dobrovolníci, kteří navštěvují nové pacienty. Kluby pořádají také řadu akcí, na kterých vystupují odborníci z oboru.

Podle mě jsou snad nejdůležitější setkávání stomiků a společenské akce, které velmi příznivě působí na psychiku pacientů vzhledem k tomu, že si mohou popovídat s lidmi, kteří ví, co prožívají. Kluby dělají maximum proto, aby stomikům zlepšily kvalitu života. 

PŘEČTĚTE SI: VAŠE PŘÍBĚHY SE STOMIÍ. KLIKNĚTE ZDE


Co je to stomie? 

  • K vytvoření stomie lékaři přistupují z důvodu záchrany nebo zkvalitnění života pacienta.
  • Příčin vytvoření stomie může být několik, například rakovina tlustého střeva a močového měchýře nebo zánětlivá onemocnění střev.
  • Stomie může být dočasná i trvalá.
  • I se stomií mohou žít pacienti plnohodnotný život.
Další článek