Domovská stránka » Civilizační onemocnění » PLICNÍ REHABILITACE – DŮLEŽITÁ ČÁST KOMPLEXNÍ LÉČBY
Civilizační onemocnění

PLICNÍ REHABILITACE – DŮLEŽITÁ ČÁST KOMPLEXNÍ LÉČBY

V spolupráci se společností Sandoz Česká republika
V spolupráci se společností Sandoz Česká republika

Máte dechové obtíže, které Vás omezují v běžných činnostech nebo při sportu? Již se léčíte inhalačními přípravky a nedaří se vám správně inhalovat? Pak Vám může pomoci plicní rehabilitace, kterou Vám jako součást komplexní léčby může doporučit ošetřující lékař. 

Doc. Mgr. Kateřina Neumannová, PhD.
Fyzioterapie, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého

Co je náplní programu plicní rehabilitace?

Program se skládá ze vstupního a výstupního vyšetření, pohybové léčby, respirační fyzioterapie a ostatních fyzioterapeutických metod a technik důležitých pro zlepšení celkového zdravotního stavu. Plicní rehabilitace se vždy sestavuje na míru každému pacientovi tak, aby pro něj byla co nejpřínosnější. 

Co je cílem plicní rehabilitace?

Plicní rehabilitace se zaměřuje zejména na snížení výskytu dechových obtíží. Dalším cílem je naučit Vás optimálně dýchat během běžných i pohybových aktivit. Pokud máte kašel, který Vás vyčerpává a není efektivní, tak s fyzioterapeutem nacvičíte techniky pro kontrolu kašle a pro usnadnění odkašlávání. Plicní rehabilitace pomůže také zvýšit toleranci zátěže, úroveň pohybových aktivit a lépe zvládat vaše oblíbené pohybové aktivity. Fyzioterapeut zkontroluje Vaši inhalační techniku a do terapie zařadí postupy vedoucí k podpoře jejího správného provádění. 

Přínosy plicní rehabilitace

  • zvyšuje toleranci zátěže 
  • snižuje dušnost 
  • zvyšuje úroveň pohybových aktivit 
  • zvyšuje kvalitu života 
  • usnadňuje vykonávání každodenních aktivit 

V rámci terapie se také naučíte cvičební sestavu cviků pro každodenní samostatné provádění. Tato sestava cviků je zaměřena na podporu optimálního dýchání a kondice. Plicní rehabilitace Vám tak může pomoci žít aktivnější život i s chronickým onemocněním. 

Ukázky dechových cvičení

Více informací najdete zde.

Další článek