Domovská stránka » Civilizační onemocnění » PŘESTÁVÁTE KOUŘIT? VYPLATÍ SE VYHLEDAT ODBORNOU POMOC
Civilizační onemocnění

PŘESTÁVÁTE KOUŘIT? VYPLATÍ SE VYHLEDAT ODBORNOU POMOC

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Závislost na tabáku je jednou s nejrozšířenějších diagnóz a řada kuřáků je ve svém snažení přestat kouřit roky neúspěšná.

prof. MUDr. EVA KRÁLÍKOVÁ, CSc.

Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN

O tom, jak zvládnout svou závislost jsme si povídali s prof. MUDr. Evou Králíkovou, CSc., z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN.

Řada lidí si přeje přestat kouřit. Jaký mají udělat první krok?

Rozhodnout se, rozhoupat se, neodkládat to. Rozhodování trvá bohužel většinou roky, kuřáci mají během života v průměru desítky neúspěšných pokusů.

Jaké jsou možnosti odvykání? Kdy je možné přestat sám a kdy je potřeba navštívit lékaře?

Každý způsob, který vede k odložení cigaret, je dobrý. Pokus bez pomoci má ale jen malou úspěšnost, po roce nekouří 3–5 % lidí. Intervence lékaře spojená s užíváním léků k potlačení abstinenčních příznaků může být až desetkrát účinnější. Tedy pokud se někomu chce přestat, vyplatí se vyhledat odbornou pomoc.

Přestáváte kouřit? Vyplatí se vyhledat odbornou pomoc!

Kde hledat pomoc?

Na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz jsou kontakty na více než 40 Center pro závislé na tabáku, více než 200 ambulantních lékařů, více než 300 lékáren poskytujících poradenství, adiktologické ambulance vhodné zejména pro řešení více závislostí, Národní linku pro odvykání 800 350 000. Dále zde najdete mobilní aplikace v češtině zdarma a také online poradnu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE?

Léčba závislosti na tabáku zahrnuje vedle behaviorálních metod rovněž farmakoterapii. I když léky nemohou zabránit kouření, to je v rukách každého, v léčbě významně pomáhají: umožní obtížné období prvních pár týdnů překonat snáze, snížením abstinenčních příznaků.

V současnosti jsou v rámci farmakoterapie u nás dostupné bez lékařského předpisu substituční léčba nikotinem a léčivý přípravek s účinnou látkou cytisin. V každém případě je však dobré spojit jejich užívání s alespoň krátkým poradenstvím lékárníka či lékaře.

Z vlastní zkušenosti, jaké jsou nejčastější důvody a motivace pro člověka přestat kouřit?

Zdraví, peníze, společnost či rodina, pocit závislosti a otroctví, ale třeba i pes – aby žil déle, aby ke mně chodil… důvody jsou různé. Naším Centrem pro závislé na tabáku prošlo na 7 000 kuřáků a vidíme, že důvody mohou být různorodé, hlavní je, když si kuřák opravdu přeje přestat kouřit.

Co je, podle vás, klíčem k úspěchu?

Radost („Konečně jsem se toho zbavil/a“). Pokud převažuje nostalgie („Jsem chudák, že nemohu kouřit“), dopadne to nejspíš špatně. Zásadní je tedy užívat si svobody a úlevy, že se to konečně povedlo.

Co byste vzkázala těm, kteří se rozhodují vydat se na cestu života bez cigaret?

Nepřestávejte přestávat!


V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:

  • Jaký je první krok k úspěchu
  • Možnosti odvykání
  • Kde hledat pomoc
  • Nejčastější důvody a motivace přestat kouřit
  • Klíč k úspěchu

Defumoxan 1,5 mg tablety. Volně prodejný lék k vnitřnímu užití s účinnou látkou cytisin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

 Pokud je léčba neúspěšná, je nutné ji ukončit, s léčbou se může znovu začít za 2 až 3 měsíce.

Pro nahlášení závad v jakosti léčivých přípravků společnosti Aflofarm Czech Republic s.r.o. použijte telefonní číslo: +420 771 151 517 nebo email: [email protected]. Aflofarm Czech Republic s.r.o., Vinohradská 33/89, Vinohrady, 120 00 Praha 2.

Další článek