Domovská stránka » Chronická onemocnění » ŽIVOT S DIABETEM JE JAKO ŘÍDIT AUTO
Civilizační onemocnění

ŽIVOT S DIABETEM JE JAKO ŘÍDIT AUTO

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Je třeba absolvovat autoškolu (získat kvalitní informace o cukrovce), mít řidičák (edukaci),  dobrý servis (zdravotnický tým), sledovat tachometr (hladinu glukozy) a jezdi podle předpisů (pravidla, jak funguje diabetes). Když jedeme příliš rychle nebo pomalu (hyper/hypoglykemie), prostě stav upravíme a jedeme dál. Není třeba (si) nadávat, hrotit se nebo to vzdávat.

V poslední době považujeme za pandemii zejména koronavirus způsobující onemocnění COVID 19. Ale již od minulého století je za pandemii považováno onemocnění jménem cukrovka. Cukrovka je nevyléčitelné onemocnění, ale dá se s ní plnohodnotně žít. Cílem léčby je oddálit vznik pozdních komplikací a umožnění zkvalitnění a prodloužení života.

Osoby s diabetem 1. typu jsou po stanovení diagnózy odkázáni na aplikaci inzulinu, který jim nahrazuje inzulin produkovaný slinivkou u zdravého člověka.

Osoby s diabetem 2. typu nebo osoby ve fázi prediabetu (mají zvýšené hodnoty cukru v krvi, ale ještě nesplňují další klinické parametry) mají velkou šanci díky změně životnímu stylu zůstat jen u diety nebo léčbě tabletami. Léčba tabletami může být kombinována s inzulinem nebo moderními antidiabetiky. Ale jen léčba medikamenty nestačí.

Pro všechny osoby s diabetem platí, a zejména pro „ty“ aplikující inzulin, že by měli znát aktuální hodnotu glykemie. Glykemii lze měřit glukometrem. Velkým pokrokem v moderní léčbě jsou senzory, které sledující aktuální hodnotu glykemie po dobu 24 h. Dle typu měření lze v jednom cyklu měřit 6 – 10 dnů.

Strava, pohyb, medikace a edukace

Nejenom pro diabetiky platí zdravý životní styl, tj. pestrá a vyvážená strava, aktivní pohyb odpovídající zdravotnímu stavu (min. 30 minut denně). Jako pohyb se počítá i rychlá a svěží chůze. Pohyb zlepšuje kompenzaci, snižuje krevní tlak, zlepšuje náladu a snižuje stres. Důležitá je i pravidelná medikace, tj. braní léků. Diabetici by se měli stále sebevzdělávat, aby měli přehled o nových možnostech léčby, a dokázali být rovnocenným partnerem lékaře. V dnešní době obvykle již většina lékařů individualizuje léčbu pro každého pacienta. A sami z vlastní zkušenosti víme, že není jednoduché vše zvládnout 365 dní v roce. Využijte proto jedinečné možnosti účastnit se edukačních projektů, které realizují zejména pacientské organizace zaměřující se na vaše onemocnění.

Odhalíme vám, jak s ní plnohodnotně žít

Pacientské organizace DiaKar a Diaktiv ve spolupráci s MUDr. Jitkou Hasalovou a celým edukačním týmem realizují edukačně – motivační projekt, který se uskuteční v Hotelu Ogar Luhačovicích v termínu 25. – 28.9. 2021.

Projekt je určen především diabetikům 2. typu v produktivním věku, kteří ocení motivaci a intenzivnější zisk informací pro zvládání svého diabetu v pracovním procesu, sportu, při běžných i nárazových činnostech a ve stresových situacích. Účast zájemců z řad rodinných příslušníků, nebo přátel, je možná.

Věříme, že využijete vy nebo vaši blízcí tuto možnost k načerpání poznatků a zkušeností, ke sportování a k navázání nových přátelství. 20 minut v ordinaci se pohybu nevyrovná!

Pozn. Sledujte prosím webové stránky, kde budou uvedeny aktuální informace. Vše se bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

CUKROVKA?

Odhalíme Vám, jak s ní plnohodnotně žít.

Pacientské organizace Diaktiv a DiaKar pořádají v Luhačovicích prodloužený víkendový pobyt pro osoby s diabetem II. typu.

25. – 28.9. 2021 Luhačovice

Očekávat můžete motivaci a zisk znalostí, jak zvládat každodenní nástrahy diabetu, a tím výrazně snížit riziko vzniku komplikací.

Program bude realizován zábavnou interaktivní formou s edukátory, nutriční terapeutkou a diabetologem, za podpory Zdravotní pojišťovny MV ČR (211).

Další článek