Domovská stránka » Děti » ATOPICKÝ EKZÉM A JEHO LÉČBA U DĚTÍ
Děti

ATOPICKÝ EKZÉM A JEHO LÉČBA U DĚTÍ

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

MUDr. BLANKA PINKOVÁ, Ph.D.

Vedoucí lékař
Dětské kožní odd. Pediatrické kliniky FN Brno Centrum pro ichtyózy
člen ERN-Skin
Odborný garant Spolku Ichtyóza (www.ichtyoza.cz)

Co bývá prvním signálem atopického ekzému u dětí?

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je onemocnění s genetickou příčinou ovlivnitelné faktory zevního prostředí. Pokud je jeden z rodičů atopik nebo alergik, pravděpodobnost tohoto onemocnění u dítěte je 50%, v případě obou rodičů 75%. Prvními známkami u dítěte obvykle bývá suchá, zarudlá kůže na celém těle, eventuálně pouze na tvářích.

Jaká je nejčastější příčina? Čeho by se rodiče měli vyvarovat?

Jak již bylo zmíněno výše, atopický ekzém způsobují genetické faktory a faktory zevního prostředí. Pokud jsou rodiče atopici, je vhodné začít s péčí o kůži již v raném kojeneckém věku. Existuje celá řada dermokosmetických preparátů určených pro kojeneckou péči jako prevence atopické dermatitidy. Tato péče pomáhá obnovit lipidový film, který atopikům oproti zdravé kůži chybí, a tím oddálí nebo úplně zastaví rozvoj atopického ekzému.

Je léčba atopického ekzému u dětí odlišná od léčby dospělých?

Ano, u dětí vyšetřujeme i možné sdružené potravinové alergie, podle toho upravujeme stravu dítěte, v případě kojených dětí i stravu maminky. U těžších pacientů v lokální terapii volíme častěji preparáty připravované v lékárně, které jsou tzv. šity na míru danému pacientovi.

Chcete vědět více o atopickém ekzému? Přečtěte si pacientský příběh ZDE.

Jaký je průběh léčby? Může se atopik úplně vyléčit?

Atopický ekzém je onemocnění s chronickým průběhem. Onemocnění probíhá ve vlnách se sezónní akcentací zejména v období podzimu. 90 % dětí se z ekzému zcela vyléčí. Nutná je pravidelná péče o kůži, pacient se musí vyhýbat alergenům, které atopický ekzém zhoršují. Pro těžké případy atopické dermatitidy u dětí od 6 let je již dostupná biologická léčba.

V nemalé míře pomáhá psychická pohoda nejen dítěte, ale i celé rodiny, která dobu léčby výrazně zkrátí.

Zmínila jste biologickou léčbu. Co si pod tím můžeme představit?

Atopickou dermatitidou v České republice trpí cca 15-30 % dětí.

Základem léčby, jak již bylo uvedeno výše je lokální terapie emolientii – tedy pravidelně se o kůži starat a promazávat ji. Existují však i děti, u nichž je lokální terapie nedostatečná, je postiženo až 80 % povrchu těla, kůže silně mokvá a nelze ji lokální terapií vyléčit. V těchto případech přistupujeme k systémové léčbě. V současné době je na trhu dostupná i tzv. biologická léčba, která oproti jiným systémovým preparátům využívá bezpečnějšího zacílení na buňky imunitního systému, které se spolupodílejí na vzniku atopického ekzému.

Ovlivňuje toto onemocnění život celé rodiny?

Atopická dermatitida je bohužel onemocněním celé rodiny. Děti v raném věku díky této chorobě velmi špatně spinkají, péče o ně zabírá mnoho času a často tak trpí i další děti v rodině.

Další článek