Skip to main content
Domovská stránka » Farmacie včera, dnes a zítra » BLÍŽÍ SE EPIDEMIE SRDEČNÍCH SELHÁNÍ! AI SE STANE KLÍČOVOU ZBRANÍ PREVENCE
ADVERTORIAL

Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích světa, včetně České republiky. V posledních letech navíc strmě roste počet nemocných se srdečním selháním a poruchami srdečního rytmu. Moderní technologie ale mohou výrazně pomoci kardiologům ve správné a včasné diagnostice.

 prof. MUDr. Tomáš Skála, Ph.D., FESC

I. INTERNÍ KLINIKA – KARDIOLOGICKÁ, FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC

Mgr. Kristýna Čillíková

místopředsedkyně ČAKO organizace

Odborníci jsou přesvědčeni, že s řešením této svízelné situace mohou pomoci moderní technologie a umělá inteligence. Například dlouholetý specialista na arytmie profesor Tomáš Skála z FN Olomouc se svým týmem vyvinul unikátní řešení Kardi Ai, které uživatelům umožňuje snadno kontrolovat zdraví svého srdce. Nástroj sestávající z fitness pásu a aplikace pro chytré telefony nabízí možnost jednoduchého a dlouhodobého monitoringu srdečního rytmu, což je klíčové pro včasné odhalení případných problémů. „Statistiky jasně ukazují, že pravidelné monitorování srdečního rytmu zachytí fibrilaci síní 5krát častěji než nejpoužívanější řešení – jednodenní holter EKG. Navíc hraje zásadní roli při identifikaci obtíží,“ dodává profesor Skála.

Dosud se monitoring srdečního rytmu u široké veřejnosti omezoval na preventivní EKG u praktického lékaře a detailnějšímu sledování se podrobovali stávající kardiologičtí pacienti. Nejmodernější technologie však umožní výrazně rozšířit okruh pravidelně monitorovaných osob. „Řešení Kardi Ai se již brzy může stát cenným nástrojem pro každého, kdo chce získat potřebný klid a jistotu, že má srdeční rytmus v pořádku. Od lidí s rodinnou anamnézou onemocnění srdce přes osoby se stresovým povoláním až po rekreační i profesionální sportovce,” říká profesor Tomáš Skála. Řešení Kardi Ai již dnes, ve spolupráci s olomouckým aplikačním centrem BALUO, využívají například vrcholoví sportovci SK Sigma Olomouc. Pomáhá jim sledovat zdravotní stav a optimalizovat tréninkovou zátěž.

srdeční selhání
Zdroj: Adobe Stock

Kardi Ai podporuje také pacientská organizace ČAKO: „Slibné technologie v kardiologii sledujeme, monitorace srdečního rytmu od Kardi Ai nás zaujala hned. Mohli jsme si ji vyzkoušet sami na sobě a máme s ní jen pozitivní zkušenosti. Pacientům nástroj doporučujeme jako snadno dostupnou, uživatelsky jednoduchou a hlavně spolehlivou metodu monitorace,“ říká Kristýna Čillíková, místopředsedkyně ČAKO.

Význam průběžného monitorování srdečního rytmu je nezanedbatelný i v rámci běžné prevence. Například fibrilaci síní u 30–50 % osob nedoprovází žádné subjektivní obtíže. Řešení v podobě spolehlivého, uživatelsky přívětivého a cenově dostupného monitoringu pro každého, tak může přinést opravdový průlom. „O analýzu a přesné vyhodnocování dat se stará speciální software s umělou inteligencí, který uživatele upozorní na jakékoliv detekované arytmie. Výstupní data mohou v případě potřeby sloužit jako plnohodnotný podklad pro kardiologa,” doplňuje profesor Skála.

Nejmodernější technologie tak mohou hrát zásadní roli v prevenci a léčbě srdečních arytmií. Díky snadné dostupnosti, pravidelnému monitorování, rychlé analýze dat a uživatelské přívětivosti mohou přispět ke zlepšení zdravotního stavu široké populace a snížit riziko plynoucí z poruch srdečního rytmu.

Next article