Domovská stránka » Imunologie » JAKUB TŮMA: ŽIVOT JDE DÁL!
Imunologie

JAKUB TŮMA: ŽIVOT JDE DÁL!

FOTO: Archiv JT

Profesionální basketbalista Jakub Tůma má již přes rok diagnostikované vážné autoimunitní onemocnění – roztroušenou sklerózu, přesto se dál naplno věnuje sportu. Jaký je život sportovce s roztroušenou sklerózou? Jak mu byla diagnostikována a jak probíhá léčba?

JAKUB TŮMA

profesionální basketbalista

Roztroušená skleróza (RS) postihuje převážně mladé lidi. Jaké jste měl o RS povědomí, než vám byla diagnostikována?

Před zjištěním diagnózy jsem znal jen název tohoto onemocnění a věděl jsem o pohybových obtížích, které způsobuje. Znal jsem osobně i jednoho pacienta – kolegu basketbalistu, který byl jedním z mých trenérů. Ale nikdy jsem si nepřipouštěl, že to potká i mě.

Kdy jste začal tušit, že něco není v pořádku? Jak probíhala vaše diagnostika?

Týden po očkování na covid-19 jsem měl zrakové obtíže (dvojité vidění). Po měsíci, při zahájení sezony, se vždy v zátěži tyto potíže vracely. Vyšetření na oční klinice, neurologické vyšetření a magnetická resonance s rozborem míšního moku potvrdily, že mám roztroušenou sklerózu. Měl jsem štěstí na malou časovou prodlevu a vstřícný přístup mezi všemi vyšetřeními, za což můžu děkovat našemu klubovému lékaři.

Jste profesionální sportovec. Jakým způsobem se dá zvládat vážné onemocnění a fyzická a psychická náročnost basketbalu? 

Jako každý profi sportovec musíte hledat vyváženost mezi výkonem, odpočinkem a stravou. Sledovat své tělo a reagovat na jeho potřeby. Přečetl jsem několik knih o zdravém životním stylu. Musel jsem ze svého života vypustit několik škodlivých věcí a zařadit více odpočinku, změnit jídelníček a obecně zlepšit životní styl. Sport mi pomohl se co nejdříve vrátit na palubovku a nepřipouštět si žádné špatné myšlenky týkající se nemoci. Správné psychické nastavení je velice důležité, ani na okamžik jsem neuvažoval o tom, že bych dál nesportoval.

FOTO: Archiv JT

Jak momentálně probíhá vaše léčba?

Po prvním roce každodenního braní léků jsem dostal možnost denní medikaci nahradit šestihodinovou návštěvou nemocnice každého půl roku. Dále beru vitaminovou podporu.

Co je podle vás při boji s touto nemocí nejdůležitější?

Dobré psychické nastavení. Dále také včasná a správná diagnostika nemoci, správná životospráva, nepřepínat se, hlavně tedy po stresové stránce. Důležité je si také mentálně připustit, co je to za nemoc, zařadit ji do svého života, ale nikdy ji nenechat vyhrát. Protože život jde dál a vy si ho musíte odžít co nejlépe to jde.

Další článek