Domovská stránka » Imunologie » NOVÉ MOŽNOSTI LÉČBY ALERGIE A ATOPIE
Imunologie

NOVÉ MOŽNOSTI LÉČBY ALERGIE A ATOPIE

Článek vznikl ve spolupráci s:
Článek vznikl ve spolupráci s:

MUDr. IRENA KRČMOVÁ, CSc.

Ústav klinické imunologie
a alergologie
Fakultní nemocnice Hradec Králové

Pojem atopie nezahrnuje jen atopický ekzém, ale označuje i celou řadu dalších atopických/alergických onemocnění. Co tedy atopie znamená?

Pojmy atopie/alergie se vzájemně překrývají. Pokud bych se měla vyjádřit co nejpřesněji, tak výraz atopie znamená dědičný sklon k rozvoji alergických onemocnění. Atopici mají vrozenou poruchu imunitního systému, reagují hypersenzitivně na běžné podněty. Jsou-li oba rodiče atopici, riziko výskytu atopie u potomka stoupá na 60–70 %. Atopický ekzém se velmi často objevuje již v prvním roce života a bývá prvním signálem toho, že dítě v sobě nese geny pro rozvoj atopie. Pojem alergie již představuje konkrétní klinické onemocnění, jako je alergická rýma, zánět spojivek, alergické astma, alergická kopřivka nebo vystupňované alergické příznaky s projevy anafylaxe například na potraviny, léky či hmyzí jedy.

Jaké jsou nejčastější příčiny alergických onemocnění? Dá
se některým z nich předejít?

Třetina obyvatelstva v Evropě trpí alespoň jedním alergickým onemocněním. Naše činnosti přenášíme více do interiérového prostředí, kde nás mohou dráždit výměšky roztočů, živočišné alergeny domácích mazlíčků nebo plísně. Mezi alergeny vnějšího prostředí řadíme na prvním místě pylové skupiny (alergeny jarních stromů, zejména břízy a lísky, pyly trav, pyly pelyňku a ambrózie) a plísně.


Alergie často začínají v raném dětství, pokračují do dospělosti a značně zhoršují kvalitu života. Vznik alergické choroby je poruchou více genů, nejedná se o jednu genetickou mutaci. Bohužel dosud neumíme tento alergický pochod zastavit. Dokážeme ho však významně léčebně ovlivnit.

Můžete nám přiblížit pojem komorbidita
v kontextu alergie?

Komorbidita představuje výskyt více onemocnění současně. Právě atopická dispozice je výborným příkladem pro rozvoj více alergických chorob. Například pacient s atopickým ekzémem může mít komorbiditu bronchiální astma či astmatik mívá komorbiditu alergickou rýmu. U alergických chorob je dobré si uvědomit jednotnou podstatu – hypersenzitivní poruchu imunitního systému s rozvojem alergického zánětu (kožního či slizničního).

Pokud už člověk trpí nějakou alergickou chorobou, jaké jsou možnosti léčby? Která bývá nejefektivnější?

Máme k dispozici farmakoterapii v tabletách, inhalační léky, lokální terapii u kožních chorob. Léčebné molekuly mají protialergický vliv, antiastmatické účinky a cíleně působí proti alergickému zánětu. Používá se i tzv. alergenová imunoterapie, která navozuje toleranci organismu vůči příčinnému alergenu. Úžasného pokroku v posledních letech bylo dosaženo zejména v léčbě těžkých pacientů s atopickým ekzémem a průduškovým astmatem díky injekční biologické léčbě.

V čem je biologická léčba unikátní a jak funguje?

Biologická léčba je sice finančně náročná, ale zcela změnila život astmatiků
a ekzematiků s těmi nejtěžšími stavy. V užším smyslu jde o protilátky vytvořené cestou genetického inženýrství zaměřené proti konkrétnímu působku, který je v rozvoji alergického onemocnění klíčový. Je to cílená léčba, která se snaží konkrétní mediátor v těle vyřadit z chorobného procesu a omezit jeho negativní vliv. Existují i biologické molekuly, které příznivě ovlivní jak atopický ekzém, tak průduškové astma – tedy souběžné komorbidity. Jiná biologika jsou zase schopna ovlivnit zároveň astma i těžké nosní polypy.

Má očkování proti covid-19 negativní efekt na biologickou léčbu?

V žádném případě. U pacientů astmatiků a ekzematiků biologickou léčbu kvůli očkování nepřerušujeme ani neukončujeme. Při aplikaci vakcíny volíme vhodný odstup od injekční aplikace biologické léčby, postačí týden. Tito pacienti potřebují pro své zdraví přece oba léčebné postupy.


Další článek