Domovská stránka » Imunologie » O ZDRAVÍ S HANKOU KYNYCHOVOU
Imunologie

O ZDRAVÍ S HANKOU KYNYCHOVOU

Hanka Kynychová | Foto: Roman Souček

HANKA KYNYCHOVÁ

Majitelka Fitka Hanky Kynychové a autorka edice Hejbejse. Zúčastnila se české verze soutěžní show Pevnost Boyard.

Jste stále ve skvělé formě. Jak dlouho se vlastně věnujte profesionálnímu cvičení a co všechno musíte dělat pro to, abyste si udržela kondici?

Profesionálnímu cvičení se věnuji od svých 23 let a vždycky jsem se snažila mít dobrou kondici, protože lektorovi v dobré kondici se jde na plac před dav lidí rozhodně lépe, než lektorovi, který ji dobrou nemá. Pro mě dobrá fyzická kondice znamená, že se můžu spolehnout na sebe a svoje tělo i když přijde nějaká výzva, na kterou se necítím úplně „ready“. Fyzickou kondici si udržuji v několika rovinách. Užívám doplňky stravy, ať už vitamíny, beauty přípravky nebo regenerační výživové doplňky. Dále si hlídám vyváženou stravu, která je alfou a omegou všeho. A v neposlední řadě si dopřávám dostatek regenerace v podobě spánku, sauny, masáží nebo jiného odpočinku.

Toto všechno se snažím dodržovat tak, abych mohla fungovat jako profesionál ve stejné podobě a rozsahu ještě řadu let. Své práci jsem naprosto oddaná, a proto žádnou z těchto věcí nepodceňuji. Když se dostaví únava, prodloužím čas regenerace a udělám si den volna. Jsem profesionální sportovec a chápu, že tyto řádky určitě čte člověk, který dělá jinou práci než já, ale myslím si, že i jiné zaměstnání vyžaduje stejnou péči, kterou jsem zmínila výše. Ať už sedíte v kanceláři nebo vykonáváte fyzickou práci, jste prodavačka nebo učitelka… Všem doporučuji zamyslet se nad skladbou jídelníčku, doplňky stravy a dostatečnou regenerací. Každá práce přináší svoje a zmíněné věci vám mohou život udělat komfortnějším.

Jaké doplňky stravy užíváte?

Jak jsem již zmínila, doplňky stravy považuji za důležitý pilíř svého fungování coby cvičitelky a myslím si, že ty vhodné by si měl najít každý. Já mám nyní každodenní mix těchto doplňků: vitamín D3 a K2, vitamín C, magnézium, antiaging doplněk ze tří zelených superpotravin, přípravek pro kvalitní vlasy a pleť se selenem, zinkem a biotinem, colostrum, aloe, BCAA před tréninkem i po něm. Doplňky stravy přidávám a ubírám podle toho, jak cítím, že to moje tělo zrovna potřebuje.

Bylo vlastní fitness to, čemu jste se v životě chtěla vždycky věnovat?

Nikdy jsem neprahla po svém vlastním fitness. Vyplynulo to až ze situace, kdy jsem předcvičovala v několika různých fitkách více lekcí denně a běhala z místa na místo, což bylo náročné. Rozhodla jsem se proto svoji činnost soustředit na jedno místo, kde si mě lidé najdou. A pak vznikla myšlenka mít své fitness a dopřát lidem takový program, jaký si myslím, že by měl být. Proto mám dnes posilovnu pro příznivce fitness a čtyři tělocvičny pro příznivce skupinových lekcí. Kdysi jsem začínala pouze s jednou tělocvičnou na skupinové lekce a tenkrát mě opravdu nenapadlo, že jednou budu mít celý fitness komplex jako teď v Praze na Pankráci.

Při takové fyzické námaze si potřebuje člověk udržovat i pevné zdraví. Jak jste na tom s preventivními prohlídkami u lékařů?

Popravdě se k bílým plášťům obracím minimálně. Snažím se svoje tělo vnímat, abych dokázala odhadnout, když už toho má dost, a nepřetěžovat ho. Preferuji spíše tradiční čínskou medicínu a alternativní léčbu pomocí přírodních produktů. Ale samozřejmě pravidelně absolvuji nezbytné preventivní prohlídky, například u zubaře.

Co děláte pro posílení své imunity v létě?

Kromě toho, že užívám vitamín D jako doplněk stravy, tak se snažím každou volnou chvilku trávit na sluníčku. Dlouhá léta se říkalo, že sluneční paprsky by pro naše tělo měly být zakázané a jsem ráda, že se to obrací a začíná se opět říkat, že slunce je prospěšné. Půlhodinka každý den na sluníčku našemu tělu a imunitě velice prospívá. Od jara do podzimu pak chodím každé ráno do bazénu, který má tak 18–19 °C, takže je relativně studený.

Co si myslíte o otužování v zimním období?

Otužování je další z velmi podceňovaných věcí. Mám pocit, že dříve se o něm mluvilo více. Děti spaly u otevřených oken, rodiče se méně oblékali… Nyní se o otužování tolik nemluví, přitom je to velmi dobrá, zdravá věc. Já navštěvuji svou domácí saunu a pak hned skočím do studeného bazénu nebo pod ledovou sprchu. To, že se nyní rozmohl trend otužování v ledové řece, je podle mě super věc. Já bych si tedy v mrazu na toto netroufla, proto všechny otužilce ve Vltavě jen obdivuji. Otužování ideálně posiluje naši schopnost poprat se s viry a bacily, což je v dnešní době více než potřebné.

Další článek