Domovská stránka » Imunologie » VŠE O LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY V NOVÉM ON-LINE PŘEHLEDU
Imunologie

VŠE O LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY V NOVÉM ON-LINE PŘEHLEDU

roztroušená skleróza
Ve spolupráci s:
Adobe Stock
roztroušená skleróza
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

V on-line magazínu Inspirante.cz, projektu neziskové organizace Revenium, najdou nově čtenáři unikátní rozcestník neboli Přehled možností léčby roztroušené sklerózy (RS).

MUDr. MARTA VACHOVÁ

primářka Neurologického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Teplice, o.z., a vedoucí tamního RS centra pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Pro každého pacienta s roztroušenou sklerózou existuje ideální preparát s maximální účinností a minimem nepříjemností komplikujících léčbu. Někdy je nutné více hledat a zkoušet. Vnucený preparát vede k non adherenci léčby a s ní související ztrátou kontroly nad aktivitou nemoci. Při neuspokojivém efektu je nutné být „vždy připraven“ na změnu. Jedním z důležitých momentů, které je nutné při léčbě neustále sledovat je možná únava a deprese. A velmi důležité je uvědomit si, že podpůrná léčba může změnit kvalitu života.

Přesně tato slova stojí v začátku unikátního on-line přehledu možností léčby RS, který kdokoliv z řad pacientů, jejich nejbližších, ale samozřejmě také odborné veřejnosti najde zde. Projekt je unikátní nejen v tom, že shrnuje v současné době nejmodernější poznatky v léčbě této nemoci, ale také v tom, že jde o živý „organismus“, který se dá v případě nových medicínských poznatků velmi dobře doplňovat o informace, které se v léčbě RS v budoucnu objeví.

Jak se v on-line přehledu léčby RS orientovat

Rozcestník je velmi přehledně nastaven. V první části najdou čtenáři srozumitelné a podrobné informace o jednotlivých formách nemoci, strategii léčby, účinných látkách i lécích s vyšším a nižším stupněm účinnosti. Velmi důležité je vědět, že v dnešní době již existují možnosti léčby zohledňující  osobní preferenci pacienta. Do hry vstupuje jeho životní styl, duševní rozpoložení, pracovní zařazení, plánování těhotenství u žen, ale třeba i takové maličkosti, jako jsou averze k jehlám, obavy z nežádoucích účinků a podobně.

A) atakovitá forma nemoci

  1. linie
  2. linie

B) sekundárně progresivní forma nemoci

C) primárně progresivní forma nemoci

D) symptomatická léčba

Ve druhé části on-line přehledu možností léčby roztroušené sklerózy je pak k dispozici ucelený přehled léků, které jsou pro pacienty na tuto nemoc dostupné. Listovat seznamem lze i podle hledané účinné látky, ale také podle formy podání léků – injekčně, peronálně (tablety) nebo infuzemi.

Každý lék je precizně, avšak i velmi srozumitelně popsán. Najdete zde informace o účinné látce, formě aplikace, možných kontraindikacích, nežádoucích účincích, vlivu na těhotenství a kojení, samozřejmostí je také odkaz na příbalový leták.

Život s RS

Roztroušená skleróza (RS) je nevyléčitelné onemocnění centrálního nervového systému. Cílem léčby RS je předcházet atakám a léčbou tlumit nemoc tak, aby poškozování nervové soustavy bylo co nejpomalejší.

Podle odhadů trpí RS v Česku až 23 tisíc pacientů. Průměrný věk začátku onemocnění je 32,4 roku. RS dominantně postihuje ženy (71 %). 

Další článek