Domovská stránka » Moderní medicína » KYSLÍK: NOVÁ NADĚJE V LÉČBĚ SYNDROMU DIABETICKÉ NOHY
Moderní medicína

KYSLÍK: NOVÁ NADĚJE V LÉČBĚ SYNDROMU DIABETICKÉ NOHY

Ve spolupráci se společností Mölnlycke
Ve spolupráci se společností Mölnlycke

Syndrom diabetické nohy je definován jako rána na noze diabetika, která vznikla na základě postižení nervů a cév v důsledku cukrovky. Jedná se o velmi závažnou komplikaci s vysokým rizikem amputace při zanedbání komplexního přístupu k léčbě.

Léčebné postupy

Kromě základních léčebných postupů, které denně využíváme v léčebné praxi (odlehčení, řešení prokrvení končetiny rány, dle potřeby antibiotická terapie) nám aktuální věda přináší nové terapeutické možnosti. Přes široké spektrum lokálních léčebných modalit je nadále zapotřebí hledat inovativní možnosti, které zkrátí dobu hojení a sociální izolaci pacienta.

Inovace v léčbě ran

Mezi novinky v léčbě ran patří využití aktivního kyslíku nebo využití lokálního sterilního hemoglobinového spreje, který transportuje kyslíku na spodinu rány. Tato léčba se indikuje na pomalé nebo nehojící se rány nereagující na standardní péči. Dle výzkumných prací (například ve Wounds UK) se jedná o léčbu, která signifikantně zkracuje dobu hojení a šetří finanční prostředky při hojení ran. Česká legislativa s největší pravděpodobností už v příštím roce zařadí prostředky s obsahem aktivního kyslíku do sazebníku hrazených zdravotnických prostředků.

Další článek