Domovská stránka » News » JAK PEČOVAT O ZUBY A DUTINU ÚSTNÍ?
News

JAK PEČOVAT O ZUBY A DUTINU ÚSTNÍ?

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Základem péče o zuby a dutinu ústní je prevence. Správná technika čištění s vhodnými pomůckami snižuje riziko vzniku zubního kazu i dalších onemocnění. Jak nám v tom pomáhá dentální hygiena?

MARTA MATUŠKOVÁ, DiS., MBA

diplomovaná dentální hygienistka, Aktivní členka ADH ČR, kde působí jako předsedkyně Edukační komise a má na starosti postgraduální vzdělávání dentálních hygienistek v ČR.


Můžeme jíst cokoliv, pokud se následně dostatečně staráme o ústní dutinu?

Určitě. Pokud mlsáme a zuby si pečlivě čistíme, eliminujeme případná rizika vzniku zubního kazu. Často se ale setkávám s ranním rituálem pití vody s citronem či jablečným octem, ovocných šťáv nebo smoothies, což je pro zuby doslova kyselá koupel a pokud ihned následuje čištění kartáčkem, může dojít k nevratnému poškození skloviny. Podobně fungují i colové nápoje a energy drinky.

Je dobré se poté napít čisté vody a počkat, zuby umí dokonale „opláchnout“ naše sliny, chrání sklovinu a vrací jí potřebné minerály. Tento přirozený proces nastává po každém jídle a trvá přibližně 30–60 minut. 

V ústech je celá řada prospěšných bakterií. Jak můžeme tuto mikroflóru podpořit?

V ústech máme sliznici a současně i tvrdé tkáně – zuby, ideální místo, kam se bakterie mohou doslova nalepit a vytvořit vrstvu, kterou známe jako zubní plak. Mikroflóra dutiny ústní (orální mikrobiom), je soubor téměř tisíce bakteriálních druhů, které hrají hlavní roli v udržování fyziologického prostředí a zdravé dutiny ústní. 

Zajímá vás studium dentální hygieny? Klikněte ZDE

Nejlepší péče o zdravou mikroflóru dutiny ústní je tedy správně prováděná domácí dentální hygiena. Pokud není dobře vyčištěno, přemnoží se určitý druh bakterií, které mohou přispět ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní nebo sliznic. 

Sledujte složení přípravků, které používáte, obecně není dobré používat dlouhodobě ústní vody. Vhodné je také se vyvarovat zubním pastám s obsahem agresivních syntetických pěnotvorných látek (Sodium-Lauryl-Sulfát). Ty narušují přirozenou mikroflóru, dráždí sliznici dutiny ústní a přináší falešný pocit čistých zubů. 

Jaké další pomůcky na čištění zubů mimo kartáčků doporučujete a proč? 

Nejefektivnější pomůckou je mezizubní kartáček, který by měl vyplnit celý prostor mezi zuby a projít s lehkým odporem. Ideální velikost vám naměří dentální hygienistka. Mezizubní pomůcky odstraňují zubní plak, který vede k mezizubním kazům nebo zánětům dásní a paradentóze. 

Dále je výbornou pomůckou jednosvazkový kartáček, který precizně vyčistí zub po zubu a dostane se i na špatně dostupná místa. 

Máte dotaz ohledně zubní hygieny? Napište do poradny! Klikněte ZDE

Co je nejčastější chybou při péči o dutinu ústní? 

Nejčastěji se v ordinaci setkávám s nedostatečným čištěním mezizubních prostorů. Další častou chybou je používání tvrdých zubních kartáčků, které spolu s nevhodnou technikou často vedou k poškození dásně i krčku zubu. 

Stačí pro udržení zdravých dásní běžné čištění zubů? 

Je dobré dodržovat výše zmíněné rady, pečlivě čistit, používat mezizubní kartáčky a další individuální pomůcky, chovat se šetrně k zubům a dásním, věnovat pozornost pastám a ústním vodám. Klíčové je ale chodit pravidelně na dentální hygienu, kde vám individuálně poradí, včas odhalí případné problémy a naučí vás správnou techniku čištění.

Další článek