Domovská stránka » News » JAK RUCE SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT A JAKÝ PŘÍPRAVEK ZVOLIT?
News

JAK RUCE SPRÁVNĚ DEZINFIKOVAT A JAKÝ PŘÍPRAVEK ZVOLIT?

Věděli jste, že podle japonských vědců dokáže koronavirus na rukou přežít i devět hodin? Riziko přenosu koronaviru dotekem je tedy velmi vysoké. Prevencí proti přenosu tohoto i dalších onemocnění je pravidelná dezinfekce rukou. Ruce je však nutné dezinfikovat správně a zvolit vhodný přípravek.

Čím ruce dezinfikovat?

V současnosti je na trhu k dostání velké množství gelů na ruce, které se však liší svým složením i účinky. Jaký produkt tedy zvolit? Pokud chcete mít jistotu, že přípravek zabije veškeré viry a bakterie, sáhněte po ethanolové dezinfekci. Koncentrace alkoholu (ethanolu) by měla být 80 % a více, aby byl účinek rychlý a spolehlivý. Dezinfekční přípravek by měl ideálně obsahovat také hydratační a pečující složky.

Čistící a hygienický gel vs. dezinfekční gel

Při nákupu se můžete orientovat i podle názvu produktu. Přípravky označené jako čisticí a hygienické gely obvykle obsahují pouze nízké množství alkoholu a jejich účinnost na běžné viry je nulová, účinnost těchto produktů navíc  není nijak podložena normami. Dezinfekční gely na druhou stranu obsahují 60 až 80 % ethanolu nebo propanolu a jejich účinnost je podložena normami a certifikáty. Rychlou a komplexní účinnost a zároveň péči o ruce nabízí například STERILLIUM® Gel pure, který ničí 99,99 % všech patogenů a je nejčastěji používanou dezinfekcí v českých nemocnicích.

Jak správně ruce dezinfikovat?

Důležitý je nejen správný výběr dezinfekčního přípravku, ale také postup při jeho aplikaci. Nejdříve si sundejte z rukou šperky a následně naneste na ruce dostatečné množství dezinfekčního přípravku tak, aby byly ruce kompletně navlhčené po dobu 30 sekund. Je důležité pokrýt opravdu celý povrch rukou. Nejrizikovější jsou konečky prstů a palce, na kterých se nachází nejvíce mikrobů. Zaměřit byste se měli také na prostor mezi prsty a hřbety rukou.


RADY PRO NÁKUP DEZINFEKCE

MUDr. MARIE NEJEDLÁ

Centrum podpory veřejného zdraví Státní zdravotní ústav

Podle čeho bychom si měli vybírat dezinfekci?

Především podle účelu, k jakému ji chceme použít, tedy zda potřebujeme tzv. hygienickou dezinfekci na ruce, která se používá jako náhradní řešení pokud si nemůžeme umýt ruce mýdlem a vodou, nebo dezinfekci na otevřená poranění, či zda potřebujeme dezinfekci na povrchy, u níž bychom si měli pohlídat složení a doporučení na obalu, aby nám např. nerozleptala plastový povrch. Účel použití je uveden na každé dezinfekci.

Na co bychom si při nákupu dezinfekce měli dávat pozor?

Na to, aby byla dezinfekce správně uvedena na trh v ČR, tedy aby splňovala parametry stanovené zákonem o biocidech. Dále bychom si měli dezinfekci vybrat podle účelu použití a používat ji vždy podle návodu.

Další článek