Domovská stránka » News » OBEZITA: JAK NAD NÍ ZVÍTĚZIT?
News

OBEZITA: JAK NAD NÍ ZVÍTĚZIT?

PROF. MUDR. MARTIN HALUZÍK, DRSC

Přednosta Centra diabetologie IKEM
Předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP
Člen výboru České diabetologické společnosti ČLS JEP

V České republice bohužel setrvale stoupá jak výskyt obezity, tak i nadváhy. Normální tělesnou hmotnost má tak méně než 50 % populace, z nich u 20 % je přítomná obezita, u ostatních nadváha. Celou situaci ještě zhoršila epidemie COVID-19 s výrazným omezením řady aktivit. Kombinace snížené fyzické aktivity a stresu vedla v tomto období u řady pacientů k dalšímu zvýšení hmotnosti a výrazně se zvýšil výskyt obezity především u dětí.

Proč je ale vlastně tak obtížné zhubnout, a hlavně si pak sníženou hmotnost udržet? Je to dáno tím, že náš organizmus má celou řadu regulačních mechanizmů umožňujících dobře zvládnout období s nedostatkem potravy, což bývalo v dřívějších dobách poměrně časté. Mechanizmus bránící přejídání a přibírání však náš organizmus příliš vyvinutý nemá, protože nadbytek potravy a nedostatek pohybu nebyl s výjimkou posledních let nikdy problémem. Naše nastavení k šetření energie a její ukládání ve formě tuku, tak funguje i v době nadbytku potravy.

Chceme-li se svou nadváhou něco dělat, musíme celou řadu věcí změnit. Zvýšit fyzickou aktivitu, upravit jídelníček, ale také přizpůsobit denní režim abychom měli dostatek spánku a vyvarovali se přílišného pracovního vytížení a stresů. Pokud chceme, aby naše snižování hmotnosti bylo dlouhodobě úspěšné, je potřeba zvolit vyváženou redukční dietu, kterou jsme schopni dlouhodobě dodržovat. Pro většinu z nás by to neměla být dieta omezující zásadně některou ze základních složek potravy, ale spíše dieta upravující jejich poměr a optimalizující celkový energetický příjem tak, aby byl nižší než energetický výdej. Nevěřte prosím „výživovým specialistům“ slibujícím zázračné hubnutí při použití potravinových doplňků či pokles o desítky kilogramů za měsíc při „zázračné“ dietě. Udržitelné je jen postupné snížení hmotnosti s dietou, kterou zvládneme dodržovat opravdu dlouhodobě. 

Pokud se nám hubnutí nedaří nebo se již objevují zdravotní komplikace spojené s obezitou (vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční infarkt a další) je nejvyšší čas poradit se s lékařem. Součástí této návštěvy by mělo vždy být důkladné celkové vyšetření včetně odběru krve, které odhalí možné komplikace obezity. Důležitá je také konzultace s nutriční terapeutkou s přesnou analýzou jídelníčku a nastavením diety. Přítomnost zdravotních komplikací obezity může kvalitně posoudit pouze lékař, který navíc může předepsat adekvátní léčbu případně nás doporučit k vyšetření či sledování u dalších specialistů. Ke snížení hmotnosti či jejímu dlouhodobému udržení mohou také významně pomoci léky. V České republice máme k dispozici jak antiobezitika ve formě tablet, tak i ve formě injekcí. Při snižování hmotnosti mohou významně pomoci, a i proto je důležité snažit se obezitu řešit pod vedením lékaře a dalších skutečně vzdělaných specialistů. V případě, že nepomohou ani léky, je u pacientů s těžšími stupni obezity možné zvážit i její operační léčení – tzv. bariatrickou chirurgii. Tento přístup je zvláště účinný u pacientů s cukrovkou, která se po těchto operacích výrazně zlepšuje a často úplně mizí. I proto je bariatrická chirurgie často označována jako chirurgie metabolická.  

Snížení hmotnosti a její dlouhodobé udržení není vůbec jednoduché, ale pokud máme dostatečnou motivaci, podporu blízkých a svěříme se do péče odborníků, dá se to zvládnout. Odměnou nám bude nejen to, že se budeme cítit lépe, ale jistě také dobrý pocit, že jsme tento těžký úkol zvládli a udělali pro své zdraví to nejlepší. 

Další článek