Domovská stránka » News » PROČ MÁ SMYSL UŽÍVAT ANTIDIABETIKA PODLE DOPORUČENÍ?
News

PROČ MÁ SMYSL UŽÍVAT ANTIDIABETIKA PODLE DOPORUČENÍ?

Cukrovka je chronické onemocnění, spojené s vysokou hladinou cukru v krvi, které má jednu velmi nepříjemnou vlastnost. Pokud ji nedostaneme pod kontrolu my, dříve či později ovládne ona nás, bohužel často bez varování nějakými příznaky.

Špatně kontrolovaná cukrovka poškozuje celou řadu orgánů a může skončit slepotou, selháním ledvin, amputací končetiny či srdečně-cévní příhodou. Dostat cukrovku pod kontrolu může každý diabetik ve spolupráci se svým lékařem dodržováním základních režimových zásad (diabetická dieta, snížení hmotnosti v případě obezity, pohyb, nekuřáctví apod.) a pravidelným užíváním doporučené léčby.

Vynechávání doporučené léčby zvyšuje riziko úmrtí až o 30%.

Zatímco změna životního stylu často „bolí,“ pravidelné užívání léků (na cukrovku, na snížení tuků v krvi a vysokého krevního tlaku) jistě nepředstavuje pro žádného diabetika velkou zátěž. Přesto léčbu dle doporučení dodržuje pouze 60 % diabetiků. Vynechávání doporučené léčby však nejenže zhoršuje kompenzaci cukrovky, ale zvyšuje také riziko výše zmíněných komplikací, a dokonce zvyšuje riziko úmrtí až o 30%.

Přitom v současné době máme k dispozici moderní účinná antidiabetika, která se v tabletové formě užívají 1× denně a jsou prakticky prosta nežádoucích účinků (např. linagliptin). Mezi nejmodernější skupinu antidiabetik v tabletové formě patří inhibitory SGLT2 (glifloziny). Některá další, kromě zlepšení kompenzace cukrovky, také snižují krevní tlak, hmotnost, riziko srdečně-cévních příhod, riziko poškození ledvin a dokonce i riziko úmrtí (např. empagliflozin). Moderní antidiabetika přináší diabetikům řadu výhod. Užívejte je pravidelně, dostanete cukrovku pod kontrolu a snížíte riziko předčasného úmrtí.


doc. MUDr. Ludmila Brunerová, Ph.D.
Diabetologické centrum,
II. interní klinika FNKV a 3. LF UK PrahaPřečtěte si také:CHŮZE, KAŽDODENNÍ SOUČÁST NAŠICH ŽIVOTŮ. CO SE ALE STANE, KDYŽ PŘIJDE NEMOC?

Další článek