Domovská stránka » Onkologie » ,,MANŽEL A DĚTI JSOU MI OBROVSKOU OPOROU,“ ŘÍKÁ PANÍ BEDŘIŠKA, KTERÁ SE POTÝKÁ S RAKOVINOU PRSU
Onkologie

,,MANŽEL A DĚTI JSOU MI OBROVSKOU OPOROU,“ ŘÍKÁ PANÍ BEDŘIŠKA, KTERÁ SE POTÝKÁ S RAKOVINOU PRSU

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Když šla paní Bedřiška (43 let) před dvěma lety na preventivní mamografické vyšetření, netušila, že by mohla být nemocná. Za týden jí však volala lékařka s podezřením na rakovinu prsu. Ta se potvrdila a mamince tří dětí se obrátil život vzhůru nohama.


Jak to celé začalo

„Když jsem se dozvěděla, že mám nádor v prsu, okamžitě jsem volala manželovi. Snažil se mě uklidňovat, všechny další prohlídky pak absolvoval se mnou. Byl a je mi dodnes obrovskou oporou,“ vypráví paní Bedřiška, která má se svým manželem Davidem tři děti. Dvě jsou již dospělé a samostatné, nejmladší Vanesce je teprve jedenáct let.

Nemoc před nimi netajila. „Vanesce jsem vysvětlila, že jsem moc nemocná, ale že věřím, že budu v pořádku, jen nebudu mít chvíli vlasy. Bylo krásné, když mi řekla, že se za mě stydět nebude. Starší děti chtěly zase vědět, jak bude probíhat léčba a především, jak mi mohou pomoci,“ dodává.

Léčba

Léčba, kterou Bedřiška podstupuje, je náročná. „Jsem po operaci nádoru. Jizva se bohužel špatně hojila, tak jsem absolvovala dvě reoperace. Následovaly chemoterapie, které mě vždy minimálně na týden vyřadily z aktivního života. Kombinace velké únavy, nevolnosti a pocitu, že jsem najednou ‚nefunkční‘, to mě opravdu hodně trápilo, protože jsem pro nikoho nechtěla být přítěží,“ vypráví Bedřiška s tím, že následovalo neméně náročné ozařování a aktuálně podstupuje hormonální léčbu. „Také čekám na výsledky genetického vyšetření. Pokud budu nositelkou BRCA genů, čeká mě ještě preventivní oboustranná mastektomie a odstranění vaječníků,“ dodává.

Strach z nemoci i toho, zda bude na nájemné

Nenadálá situace se odrazila i na rodinných financích. Paní Bedřiška nebyla schopna dál vykonávat své povolání a než proběhlo vyřízení invalidního důchodu, trvalo to více jak půl roku.

„Stres spojený s tím, zda finančně vyjdeme do dalšího měsíce, mi k psychickému zvládání léčby vůbec nepřidával. Když se člověk dozví o onemocnění, které je takto závažné, a hned musí řešit ještě to, zda bude mít na nájem, je to neskutečně těžké. Naštěstí jsem slyšela o pomoci Dobrých andělů a nadaci o pomoc požádala. Když přišel první příspěvek, byla to neskutečná úleva,“ říká s velkou vděčností paní Bedřiška, která má sama v plánu stát se Dobrým andělem, jakmile se doléčí.

Pomoc Dobrého anděla

Dobří andělé pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl pravidelnými finančními příspěvky rodinám, v nichž se dítě, maminka nebo táta potýkají se závažným onemocněním. Z pomoci mohou rodiny hradit náklady spojené s léčbou, ale i potřebami na chod domácnosti. To jim dává jistotu a klid, který bezesporu k léčbě potřebují.

Pokud se chcete stát Dobrým andělem i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a zadat trvalý příkaz. I malý dar může hodně pomoci.

Další článek