Domovská stránka » Onkologie » MICHAELA KUKLOVÁ: VÝSLEDEK MÉ BIOPSIE LÉKAŘE PŘEKVAPIL, MĚ NIKOLIV
Onkologie

MICHAELA KUKLOVÁ: VÝSLEDEK MÉ BIOPSIE LÉKAŘE PŘEKVAPIL, MĚ NIKOLIV

FOTO: Archiv MK

V úspěšné léčbě rakoviny prsu hraje zásadní roli prevence. Podle herečky Michaely Kuklové, která si sama rakovinou prsu a s ní spojenými komplikacemi prošla, je tedy nejhorší možné rozhodnutí oddalovat preventivní vyšetření kvůli strachu z výsledku. 

MICHAELA KUKLOVÁ

Herečka, dabérka a malířka

Prodělala jste rakovinu prsu. Co vám pomohlo onemocnění včas odhalit? Cítila jste nějaké příznaky?

Odhalení onemocnění u mě bylo komplikované především tím, že se druh mého karcinomu dokázal skrýt, takže jsem procházela mamografickým vyšetřením jako zdravá.

Jen díky svému pocitu a už velkému pohmatovému nálezu jsem si vyžádala vyšetření ultrazvukem. Ale ani tato zobrazovací metoda nedokázala dva nádory nad sebou v celkové velikosti sedm centimetrů odhalit. Domluvila jsem si proto biopsii, výsledek lékaře překvapil. Mě nikoliv.

Jak ve vašem případě probíhala léčba?

Muselo už bohužel dojít k razantnímu zákroku, tedy k odebrání obou ňader a dvanácti uzlin. Byla mi nasazena dvojí hormonální léčba. Dnes už mám jen jednu z nich, ještě zhruba na dva a půl roku. A jsem také rok po druhé operaci, kdy mi byla ňadra nahrazena implantáty.

Měla jste současně nějaké další zdravotní komplikace?

Léčba mívá řadu vedlejších účinků. Dělaly se mi srůsty po odebraných uzlinách, nedobře se mi zajizvila prsní tkáň po mastektomii, takže hrozilo, že rekonstrukce ňader nepůjde uskutečnit. Návaly, zimnice, otoky končetin, bolesti kloubů, počínající artróza a další neduhy vnímám jako malou daň za život.

Řešíte nějak prevenci dalších rakovinových onemocnění? 

Vcelku zdravě se stravuji a rozhodně se snažím vyhýbat stresovým situacím. Jinak žiji úplně normálně. Samozřejmě, že mě ta myšlenka někdy napadne, ale nikterak ji nerozvíjím. Cítím se zdravě, a tak k sobě i přistupuji.

Jak jste zvládala návrat do běžného pracovního života?

Nijak. Nikdy jsem ho nepřerušila. Po šesti dnech od operace jsem stála na jevišti. Akorát po rekonstrukci prsu jsem musela mít 5 týdnů volno. Jsem placená od vykonané práce, nemohla jsem si dovolit být bez příjmu. Kdybych se zadlužila, jen bych měla psychické potíže a stres, což je u této nemoci velmi kontraproduktivní.

Co byste vzkázala ženám, které si něčím podobným právě prochází?

Ženy, které si tím prochází, už vědí. Přeji jen brzké uzdravení. Jinak bych ráda vzkázala, že pokud je rakovina prsu zachycena včas, dá se vyléčit téměř ve 100 % případů. Oddalování vyšetření ze strachu je tedy to nejhorší možné rozhodnutí. Dá se to zvládnout.

Další článek