Domovská stránka » Onkologie » ODHALTE RAKOVINU TLUSTÉHO STŘEVA VČAS, TESTUJTE SE, NIC TO NESTOJÍ!
ADVERTORIAL

Rakovina tlustého střeva neboli kolorektální karcinom se v České republice řadí k nejčastějším nádorovým onemocněním. Každoročně je s kolorektálním karcinomem nově diagnostikováno zhruba 7 700 pacientů. Je však třeba zdůraznit, že v případě včasného záchytu se jedná o velmi dobře léčitelné onemocnění. A pravděpodobnost úspěšného vyléčení značně zvyšuje bezplatný screening.

doc. MUDr. ONDŘEJ URBAN, Ph.D.

Fakultní nemocnice v Olomouci, II. Interní gastroenterologická a geriatrická klinika

V případě rakoviny tlustého střeva, tedy podobně jako u jiných onemocnění platí, že je důležité odhalit ji včas. Při včasném záchytu onemocnění v jeho rané fázi existuje vysoká pravděpodobnost, že se pacient vyléčí.

V České republice je proto zavedený preventivní program včasného vyhledávání pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Tento program je určený široké populaci bez příznaků od rizikového věku 50 let, v případě, že má pacient dispozice k onemocnění, provádí se i dříve.

Pokud se při screeningu zachytí ještě asymptomatický nádor, vyléčí se 95 % pacientů.

Plošný screening zachraňuje životy

Řada pacientů ale bohužel bezplatné screeningové vyšetření, i navzdory doporučením, nepodstoupí a navštíví lékaře až ve chvíli, kdy se dostaví první příznaky. Pokud se však při screeningu zachytí ještě asymptomatický nádor, vyléčí se až 95 % pacientů.

Bezbolestné vyšetření je možné absolvovat jak u praktického lékaře, tak u gynekologa. Pro provedení testu stačí pouze nepatrné množství stolice, které se snadno odebere do praktické zkumavky a výsledek vyšetření je rychle k dispozici.

V případě pozitivního nálezu nemusí jít vždy o karcinom, ale může se jednat o výrůstek, hemoroidy či jiné zánětlivé onemocnění. Apelujeme proto na lidi bez příznaků a v rizikovém věku, aby se testování nebáli, protože doslova zachraňuje životy. Pokud člověk zaznamená některý z příznaků rakoviny tlustého střeva, k nimž patří přítomnost krve ve stolici, zažívací potíže či změna pravidelnosti stolice, měl by navštívit lékaře okamžitě.

Jak vyšetření probíhá? Zjistěte ZDE

Včasné zachycení nádoru je spojené i s možností neinvazivní endoskopické léčby. Při odstranění výrůstku navíc vůbec nedojde ke vzniku nádoru. Díky kolorektálnímu testování v České republice klesla za posledních 20 let četnost nádoru tlustého střeva o jednu čtvrtinu. Připojte se do screeningu kolorektálního karcinomu i vy – nečekejte, až bude pozdě!

Další článek