Domovská stránka » Onkologie » PREVENCE A LÉČBA RAKOVINY MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
ADVERTORIAL

Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorem močového ústrojí a v České republice je ročně diagnostikovaná zhruba 2 500 pacientům. O možnostech prevence i o léčbě onemocnění jsme se bavili s přednostkou Onkologického oddělení Fakultní nemocnice Motol doc. MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA.

Doc. MUDr. JANA PRAUSOVÁ, Ph.D., MBA.

PŘEDNOSTKA ONKOLOGICKÉHO ODDĚLENÍ FN MOTOL, PŘEDSEDKYNĚ ČOS ČLS JEP

Jak se rakovina močového měchýře projevuje?

Karcinom močového měchýře se může velmi snadno splést se zánětem nebo může být zánětem doprovázený, tudíž se jeho projevy často zánětu podobají. Jedná se o časté nutkání na toaletu, pálení a řezání při močení a nejvyšším stupněm je přítomnost krve v moči, nejdříve ji dokáže zjistit pouze lékař mikroskopicky, ale později může i sám pacient zaznamenat změnu barvy moči a příměs krve, a to by mělo být velmi varující znamení, které by ho mělo přivést k lékaři. 

Jak rakovina močového měchýře vzniká a existují rizikové faktory jejího vzniku?

Největším strašákem by u potenciálních pacientů mělo být kouření. Produkty vznikající kouřením se totiž dostávají, metabolizují a nakonec vylučují právě do moči, čímž se dostávají do močového měchýře.

Pokud má pacient nějakou změnu v oblasti vývodných cest močových, například zúžení močové trubice nebo zvětšení prostaty, dochází k tomu, že moč zůstává v močovém měchýři déle, tyto toxické produkty tak působí na epitel a mohou způsobit z chronického zánětu až rozvoj nádoru.  

Více o rakovině močového měchýře naleznete ZDE

Je možné rakovině močového měchýře předejít nebo snížit riziko vzniku? 

Zase jsme zpátky u kouření, když nebudete kouřit, máte větší šanci, že rakovinou močového měchýře neonemocníte. Důležitá je také ochrana při práci, kde se člověk může dostat do kontaktu s toxickými látkami.

Velmi užitečný pro funkci celého močového měchýře je příjem dostatečného množství tekutin. Je také dobré ze stravy vyloučit dráždivé látky a vyhnout se velkému množství kořeněných jídel a alkoholu.

Největším strašákem by u potenciálních pacientů mělo být kouření.

Jaké jsou v současné době možnosti léčby tohoto onemocnění? 

Léčebné možnosti závisí na míře pokročilosti onemocnění. U časných stádií je léčba dominantně chirurgická, kde se nádory odstraňují cestou přes močovou trubici. Na základě míry prorůstání nádoru se může léčba doplnit o zavádění léčivých látek přímo do močového měchýře. Pokud je nádor pokročilejší, jsou léčebnými možnostmi buď částečná, nebo úplná resekce močového měchýře a může se využívat i radioterapie. 

V současné době se vedle chemoterapie, která byla určena hlavně pro pokročilá stádia, objevuje i imunoterapie. Jedná se o způsob léčby, kdy pomocí příslušného léku nastartujeme obranyschopnost organismu pacienta tak, že se dokáže s chorobou vypořádat. Budoucnost imunoterapie spočívá v tom, že spolu s chemoterapií dokáže zachovat močový měchýř, a nebude tedy nutné močový měchýř odstranit. 

Více o onemocnění na www.linkos.czwww.rakovinamocovehomechyre.cz


Rakovina močového měchýře ve faktech:

  • Každý rok je po celém světě diagnostikováno zhruba půl milionu nových případů .
  • S tímto onemocněním se cca třikrát častěji potýkají muži.
  • Nejvíce postižení bývají pacienti ve věku od 50 do 70 let.
  • Záchyt nových případů je v současnosti asi třikrát vyšší než před 30 lety.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Další článek