Domovská stránka » Onkologie » PREVENCE JAKO ÚČINNÁ ZBRAŇ V BOJI S RAKOVINOU
ADVERTORIAL

Vývoj onkologické léčby se za poslední roky významně posunul dopředu. Stále ale platí, že včasná diagnostika nádorového onemocnění je alfou a omegou úspěchu.

Mgr. PETRA ADÁMKOVÁ

PŘEDSEDKYNĚ VÝBORU HLASU ONKOLOGICKÝCH PACIENTŮ

Spolek Hlas onkologických pacientů se kromě jiného stará právě i o rozšiřování všeobecného povědomí o důležitosti preventivních lékařských prohlídek. Sdružuje 10 pacientských a podpůrných organizací, které se snaží zlepšit život onkologickým pacientům. Vznikl na podzim loňského roku.

Cílem Hlasu je nejen hájit zájmy pacientů, ale soustředit se také na prevenci onkologických onemocnění v naší společnosti. Onkologická léčba naštěstí za poslední roky zaznamenala velký posun, ale nezapomínejte, že čím dříve přijdete k lékaři, tím úspěšnější léčba bude. Hlas proto na svých webových stránkách připravil přehled nezbytných preventivních prohlídek.

Nepodceňujte prevenci

Víte, jaké preventivní prohlídky a jak často byste měli absolvovat? Kdy jste byli na prohlídce naposledy? Pandemie covid-19 nám všem značně zkomplikovala život, ale onkologická onemocnění kvůli tomuto viru nezmizí ani nepočkají. Podle statistik onemocní v průběhu svého života rakovinou každý třetí občan České republiky.

Překonejte sami sebe, nevymlouvejte se a jděte na preventivní prohlídku včas!

Prevence není něco, co vám lékař naordinuje. Prevence je součástí běžného života každého z nás, a proto bychom měli začít sami u sebe, podle svých možností a především HNED.

Snažme se jíst zdravě, hýbat se i odpočívat, omezit alkohol a vyhnout se kouření, chodit na pravidelné prohlídky ke svému praktickému lékaři a podle věku navštěvovat i specialisty (např.: ženy gynekologa, muži urologa). Zkrátka začněme se starat o své tělo a duši úplně stejně jako se staráme o svá auta nebo zahrádky.

Celostátní programy včasného záchytu rakoviny

V letošním roce byl v České republice navíc zahájen čtvrtý screeningový program, jehož cílem je tentokrát včasný záchyt rakoviny plic. Mnoho let už u nás úspěšně fungují programy včasného záchytu rakoviny prsu (mamografický screening), rakoviny děložního čípku a kolorektálního karcinomu.

Smysl těchto programů byl již mnohokrát potvrzen, jejich úspěšnost ale závisí především na osobním odpovědném přístupu každého z nás vůči vlastnímu zdraví. Myslete na to a využívejte pravidelně možnosti „garanční prohlídky“ svého těla. Hodně zdraví!


Věděli jste, že…

  • každých 7 min. přibude nový onkologický pacient?
  • 600 000 pacientů s onkologickým onemocněním?
  • každý 3. obyvatel se stane onkologickým pacientem?
  • každý rok přibyde 90 tis. nových pacientů?
Další článek