Domovská stránka » Onkologie » VYŠETŘENÍ, KTERÁ ZACHRAŇUJÍ ŽIVOTY
Onkologie

VYŠETŘENÍ, KTERÁ ZACHRAŇUJÍ ŽIVOTY

Ve spolupráci s:
FOTO: Jan Nechvíle
Ve spolupráci s:
FOTO: Jan Nechvíle

Nedostatek času, zapomenutí i strach z nepříznivých zjištění patří k nejčastějším důvodům, proč lidé nechodí na pravidelné preventivní prohlídky a screeningové programy. S tím teď pomáhá aplikace Preventivka.

MUDr. KATEŘINA ŠÉDOVÁ

zakladatelka Loono

Teď už nezapomenete

Screeningová vyšetření jsou v rámci prevence nesmírně důležitá. Bohužel je však stále nepodstupuje dostatek lidí. Jejich termíny přitom od minulého roku pomáhá pohlídat i nová aplikace Preventivka, která zároveň i vysvětluje, proč je dané vyšetření důležité a co nás na něm čeká.

V České republice existují čtyři celonárodní screeningy – od roku 2002 funguje screening rakoviny prsu, od roku 2008 screening rakoviny děložního čípku, od roku 2009 screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a od roku 2022 nejnovější screening rakoviny plic.

Mamografický screening

Včasné odhalení rakoviny prsu, kterou každoročně onemocní na 7 000 žen jen v České republice, zajišťuje mamografický screening. Na něj by měla docházet každá žena od 45 let, a to jednou za dva roky. Pokud je ženě méně, musí si takové vyšetření v rámci prevence zaplatit sama. S výběrem vhodné varianty vyšetření jí pomůže lékař. Do 40 let jde obvykle o vyšetření ultrazvukem, nad 40 let o mamograf. Některé pojišťovny však na tato vyšetření přispívají.

Kateřina Šédová, zakladatelka Loono, FOTO: Jan Nechvíle

Rakovina děložního čípku

Dalším onemocněním s plošným screeningem je rakovina děložního čípku, kterou u nás ročně onemocní více než 700 žen. Screening se provádí pomocí cytologického stěru z povrchu i vnitřku děložního čípku a zjišťují se změny buněk, které jsou nejčastěji způsobené vlivem viru HPV. Ten stojí za 99 % nádorů tohoto typu. Vyšetření se provádí jednou ročně v rámci preventivní kontroly u gynekologa.

Rakovina tlustého střeva a konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku se velmi často projevuje bezpříznakově. Ročně jí v České republice onemocní 7 000 lidí, 3 200 na tuto nemoc zemře. Screening se provádí pomocí testu okultního (neboli skrytého) krvácení do stolice (tzv. TOKS) nebo od 50 let věku koloskopicky. TOKS se provádí jednou ročně (od 55. roku dvakrát), koloskopie jednou za deset let.

Rakovina plic

Nováček mezi screeningy zaměřený na rakovinu plic odstartoval v rámci pilotní verze na začátku minulého roku. Ročně si tuto diagnózu v České republice vyslechne více než 6 000 lidí. Zatímco člověk, který přijde k lékaři s rakovinou plic v prvním stádiu, má 60% šanci, že přežije, u čtvrtého stádia, kdy už nádor metastázuje do ostatních orgánů, je šance na přežití téměř nulová.

Pacienty vhodné pro screening rakoviny plic vyhledává ve své evidenci praktický lékař. Jedná se o ty, kterým je 55–75 let a denně vykouří 20 a více cigaret.

A co vy? Už jste se objednali na všechny prohlídky, které se vás týkají?

Další článek