Domovská stránka » Onkologie » ŽIVOT SE STOMIÍ JE OPŘEDENÝ MÝTY
ADVERTORIAL

I v dnešní době přetrvává zažitý mýtus, že život se stomií je plný omezení. Současné stomické pomůcky jsou přitom na technologicky velmi vysoké úrovni a Česká republika patří k evropským zemím s nejkomplexnější péčí o stomické pacienty.

VERONIKA RACSAKOVÁ

stomická sestra, staniční sestra gastroenterologické ambulance Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Jeden z nejčastějších předsudků, o kterém se ve spojitosti se stomií mluví je nedostatečná hygiena a obava ze zápachu. Se správně vybraným stomickým sáčkem se může pacient velmi rychle vrátit ke svému aktivnímu životu. I se stomií je totiž možné plavat, dopřát si vířivku, saunu nebo léčebné koupele.

Výměnu sáčku si každý stomik naplánuje podle svého vlastního denního rytmu a sáček mu vydrží nalepený až 3 dny, záleží na jeho typu. Současné uhlíkové filtry, které jsou na sáčcích umístěné zajistí odchod plynů tak, aby nedocházelo k nafukování sáčku. Zároveň eliminují zápach.

I se stomií můžete procestovat svět

Není hranic, které by stomický pacient nemohl překročit. Cestovat může i letadlem a problém není ani s přepravou stomických pomůcek. Známe pacienty, kteří krátce po vyšití stomie usedli na svoji motorku a vyjeli vstříc dobrodružství. Někteří stomici, pravidelně pendlují mezi Českou republikou a zahraničím, ať už z pracovních nebo rodinných důvodů. Nic tedy nebrání tomu sbalit kufry a vyrazit.

Jak získat stomické pomůcky zdarma? Zjistěte ZDE

Ve sportu stomika nic neomezuje

Krátce po každé operaci musíme dát tělu čas zotavit se a nechat zcela zhojit všechny rány. V případě operací břicha je nutné dbát opatrnosti na vznik břišní nebo parastomální kýly. Pak už je to ale jen na stomikovi, jestli raději tráví svůj čas na kole, v posilovně, na zahrádce nebo dává přednost domácímu lenošení. Dostatečná pohybová aktivita je ale žádoucí.

Sexuální život a těhotenství

O intimním životě se mnohdy ostýcháme mluvit všichni. Pro stomika je toto téma o mnoho citlivější, protože často bojuje s přijetím změn vlastního těla. U mužů se po operaci může přechodně objevit porucha erekce, nejedná se ale o trvalý stav.

Existuje bezplatná telefonní linka, kde se může stomický pacient poradit s fundovanými psychology, kteří se tématem intimity zabývají. Pokud ale odhodí prvotní ostych, může si každý stomik užívat plnohodnotný sexuální život. Dříve panovala obava i z těhotenství. Bylo pokládáno za vysoce rizikové. Ale také tato meta byla pokořena a problémem už není ani přirozený porod.

V České republice žije asi 15 000 stomiků, možná nějakého pravidelně potkáváte a ani jste si toho nevšimli.

Další článek