Léčba Alzheimerovy choroby závisí nejen na farmakologické terapii a objevech nových, účinnějších léků, ale také na způsobu péče o pacienta. Základem úspěchu je vždy empatie, úcta a lidskost. Nejen o tom se snaží veřejnost i pacienty edukovat Česká alzheimerovská společnost.
Mgr. Lucie Hájková
konzultantka a sociální pracovnice ČALS
Jaké dotazy vám pacienti s Alzheimerovou nemocí nejčastěji pokládají?
Otázky lidí, kteří se demence obávají nebo pociťují problémy s pamětí jsme zpracovali do několika krátkých videí: 20 otázek o demenci. Nejčastější dotazy se týkají příznaků, diagnózy, léčby, ale také postupu nemoci a praktických rad jak zajistit bezpečné a podpůrné prostředí. Rodinní příslušníci se pak nejčastěji snaží získat informace o dostupné pomoci a podpoře. Ale také o nasměrování v oblasti sociálně právních otázek do budoucna. V posledních letech se objevují také dotazy zaměřující se na prevenci demence, která je naštěstí možná.
Můžete nám popsat novinky v oblasti léčby Alzheimerovy nemoci? Jaké léky jsou pacientům dostupné?
Na přelomový lék stále čekáme. Nadějným se ale zdá být např. LEQEMBI, který je momentálně ve fázi opětného přehodnocování EMA (Evropská léková agentura).
Které farmaceutické společnosti se angažují v edukaci a informování veřejnosti o zmíněných nových léčebných možnostech?
Nejsem si jistá, zda jsem zaznamenala nějaké výrazné informační kampaně. Ale mohou to být např. Biogen, Eisai, Eli Lilly, Roche, Lundbeck, TauRx Therapeutics a jiné.
Co je v rámci komunikace s lidmi trpícími demencí klíčové?
Základem je ochota naslouchat. Dále porozumění, empatie, respekt a úcta k druhému. U profesionálních pečovatelů jsou nepostradatelné dvě osobnostní charakteristiky: profesionalita a lidskost. Akceptující, nekonfrontující, podpůrný, klidný, trpělivý a pozitivní přístup se znalostí člověka s demencí a porozumění jeho nemoci jsou základními předpoklady pro úspěšnou péči.