Domovská stránka » Osobní zdraví » JE HEZKÉ, KDYŽ ČLOVĚK POMŮŽE OSTATNÍM
ADVERTORIAL

Milan Boťcha zná prostředí odběrového centra jako své boty – už posté usedá do pohodlného křesla a nastavuje předloktí, aby daroval krevní plazmu. Z této vzácné transparentní žluté tekutiny se následně vyrábějí léky zachraňující životy.

MILAN BOŤCHA

dárce krevní plazmy

Usměvavý jednašedesátiletý Milan se narodil v Příbrami a vyučil se kuchařem. Do Chomutova jej osud zavál díky přítelkyni Daně, za kterou se sem přistěhoval. A byla to právě ona, která jej také přivedla na myšlenku stát se dárcem, sama totiž téměř celý život darovala krev. „Poprvé jsem šla na odběr krve asi v 19 letech s tím, že to jen zkusím. Všechno šlo hladce, tak jsem u toho vydržela. Chodila jsem pravidelně až skoro do šedesáti let. Mám za sebou už 161 odběrů,“ prozrazuje Milanova partnerka Dana.

Kdo může darovat plazmu? Zjistěte ZDE

Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale nebál jsem se

Milan převzal „dárcovskou štafetu“, ale na rozdíl od své přítelkyně se rozhodl darovat krevní plazmu. Jde o součást krve, jež se odděluje za pomoci procesu, kterému se říká plazmaferéza.

Zatímco získaná plazma je zachytávána do speciálního plastového vaku, přístroj vrací krev zpět dárci. Během odběru je mu kontrolován krevní obraz a odebraná plazma je poté částečně kompenzována fyziologickým roztokem,“ vysvětluje princip odběru plazmy MUDr. Miroslav Šuta, lékař z plazmaferetického centra Amber Plasma.

Milan Bochňa při darování krevní plazmy, Foto: Amber plasma

Do chomutovského centra jen kousek od historického náměstí zavítal Milan Boťcha poprvé před téměř 4 lety. „První odběr byl dobrý. Nevěděl jsem sice, do čeho jdu, ale nebál jsem se. Přišel jsem se registrovat, proběhla lékařská prohlídka a paní doktorka mě pak poslala na odběr vzorku krve. Test dopadl dobře, a tak můžu darovat plazmu každé dva týdny,“ vzpomíná pan Milan.

Komu plazma pomáhá?

Neváhejte a zkuste to

Objem odebrané plazmy závisí na hmotnosti člověka, pohybuje se v rozmezí 650 až 890 ml. Milan Boťcha už tedy daroval přes 85 litrů plazmy! „Je hezké, když člověk pomůže ostatním,“ přiznává. A co by vzkázal lidem, kteří váhají, zda se také stát dárci plazmy? „Aby neváhali a zkusili to,“ odpovídá. On sám plánuje chodit na odběry dále, dokud to jen půjde. „Jsem na něj hrdá. Já jsem darovala 40 let, takže má co dohánět,“ usmívá se Dana. Plazmu lze darovat do 65 let, a pan Milan se tedy může přiblížit i k dvoustovce, a pomoci tak mnoha lidem.

Staňte se dárcem plazmy a klikněte ZDE

„Plazma je výchozí surovinou pro výrobu řady různých život zachraňujících léků. Tyto léky nelze vyrobit jiným způsobem a celosvětově jejich spotřeba rok od roku stoupá. Darováním plazmy pomáhají dárci zachránit nebo vylepšit lidské životy,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Šuta.


ODÁRCOVSTVÍ PLAZMY

  • Podmínkami darování jsou věk od 18 do 65 let (u prvodárce do 60 let), váha nad 50 kg a dobrý zdravotní stav.
  • Celý proces odběru plazmy trvá 45 až 60 minut.
  • Před odběrem je důležité dodržet doporučený dietní a pitný režim.
  • Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin.
Další článek