Domovská stránka » Osobní zdraví » NÁVRAT DO PRÁCE PO RAKOVINĚ? PROČ NE!
Osobní zdraví

NÁVRAT DO PRÁCE PO RAKOVINĚ? PROČ NE!

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Návrat do práce po prodělání onkologické nemoci není vždy jednoduchý. Lidem se převrací hodnoty, fyzické i psychické možnosti a někdy musí změnit zaměstnavatele nebo i práci jako takovou. Průvodcem jim ale může být brožurka „Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“.


Léčba onkologického onemocnění je dlouhá a velmi náročná, přináší řadu následků. Zdálo by se, že samotné období léčby je pro onkologické pacienty tím nejhorším. Překvapivě však často hůř zvládají návrat do běžného života a zaměstnání po jejím ukončení. „Proto si vysoce cením brožury Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci, která je velice prakticky zaměřená a může pacientům poskytnout neocenitelné rady,“ říká MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ.

Částečné úvazky jsou řešením

Většina lidí potřebuje s návratem do práce začít postupně. ČR bohužel stále patři k zemím s jedním z nejnižších podílů částečných úvazků v EU. Ani snaha současné vlády o jejich podporu v podobě slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele u určitých skupin, platná od února 2023, situaci nijak zvlášť nezlepšila. „S brožurou intenzivně pracuji v rámci poskytování odborného sociálního poradenství onkologicky nemocným. Nemocní se ocitají v různých fázích léčby na konci pracovní neschopnosti a musí uvažovat o možnostech návratu do práce, invalidním důchodu a celkově i jak vše komunikovat se zaměstnavatelem,“ komentuje vznik brožury zdravotně sociální pracovnice Amelie a autorka brožury Mgr. Šárka Slavíková.

Kde hledat relevantní informace?

Amelie brožuru Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci vydala již potřetí a v aktualizované a rozšířené podobě. Je bezplatně distribuovaná na více než 100 místech po celé ČR. Onkologičtí pacienti ji najdou nejen na místech léčby, sociálních odděleních nemocnic, ale také u pacientských a podpůrných organizací či on-line. Obsahuje pracovně právní informace, oporu v sociálním systému, řadu kontaktů a návodů, například jak napsat životopis nebo odhadnout rozsah úvazku, který lze po nemoci zvládnout. Její obsah vychází z praxe sociálního poradenství a také zkušeností účastníků on-line skupiny pro návrat do zaměstnání, kterou Amelie, z.s., již mnoho let realizuje.


Kdo jsme:

Amelie se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Amelie, z.s. také dlouhodobě mapuje psychosociální potřeby onkologicky nemocných, věnuje se specifickým tématům jako třeba spánek onkologicky nemocných nebo blízcí onkologicky nemocných. Více informací o aktivitách a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách.

Další článek