Domovská stránka » Osobní zdraví » PETR ŠVANCARA: JSEM VE ŠŤASTNÉ FÁZI ŽIVOTA
Osobní zdraví

PETR ŠVANCARA: JSEM VE ŠŤASTNÉ FÁZI ŽIVOTA

FOTO: archiv P.Š.

V rámci své aktivní sportovní kariéry musel bývalý fotbalista Petr Švancara dodržovat zásady zdravého stravování a být v kondici. Jak pečuje o své fyzické i psychické zdraví dnes?

PETR ŠVANCARA

bývalý profesionální fotbalista, moderátor a účastník Survivor 2023

Během kariéry profesionálního sportovce jste si musel hlídat životosprávu. Jak vám to šlo?

Patřím k těm fotbalistům, kteří mají problém s váhou. Dodržoval jsem zdravou stravu, kdy jsem nemohl jest třeba omáčky, knedlíky, sladkosti a musel jsem vynechat i pivo, které mám rád. S životosprávou jsem se vlastně pral celou dobu – neměl jsem úplně pevnou vůli. Od středy jsem se snažil jest ta lehčí jídla a nepřejídat se, o víkendu jsem si dopřál. Nadváhu jsem měl ale paradoxně celou aktivní kariéru.

FOTO: archiv P.Š.

Snažím se vyhýbat pivečku a přejídání, poslední jídlo si dávám maximálně v šest a místo párku v rohlíku si vezmu třeba jablko.

Jak vaše životospráva nakonec ovlivnila vaše sportovní výkony? Potýkal jste se během své kariéry s nějakými zdravotními komplikacemi?

Za celou kariéru jsem vlastně ani vážně zraněný nebyl. Moje životospráva se samozřejmě projevovala třeba na rychlosti a celkové kondici. Když jsem přišel po Vánocích do kabiny, musel jsem opravdu bojovat, abych co nejrychleji zase shodil a dá se říct, že se to vždy povedlo do 14 dní. Už tehdy se za nadváhu dávaly pokuty. Takže jsem nedodržování správné životosprávy pocítil na těle i na výplatě. Ale nikdy jsem nepřibral nějak zásadně, do mého sportovního výkonu se to zas tolik nepromítlo. Nicméně myslím si, že tehdy tomu ten fotbal lehce nahrával, byl spíše o technice a takové té „fotbalovosti“. Nebyl postavený na mega rychlosti jako dnes.

Udržujete si nějaké návyky dodnes?

Už vím, jak moje tělo funguje, takže mám od konce Survivora takový udržovací režim. Snažím se vyhýbat pivečku a přejídání, poslední jídlo si dávám maximálně v šest a místo párku v rohlíku si vezmu třeba jablko. Také sportuji – jezdím na kole a vesluji. Vím, že tohle na mě funguje, a občas si tak můžu dopřát i nějakou prasárnu.

FOTO: archiv P.Š.

Jako účastník Survivoru jste měl omezený přístup k jídlu a výrazně jste zhubl. Podařilo se vám po návratu alespoň částečně uhlídat jojo efekt?

Zatím se mi to daří. Samozřejmě, že jsem něco přibral, ale ne nijak katastrofálně. Také i díky tomu, že jsem si na ostrově slíbil, že bych chtěl být na nějaký 89–90 kilech. Je to lepší i pro osobní život a koníčky, ať už sportovní nebo sexuální. Najednou se prostě cítím líp, nezadýchám se, když jdu do schodů a tak dále. Kdybych se ale nehlídal, tak je to bez problému nahoře a valí to dál.

Chodíte na preventivní prohlídky?

Kvůli Survivoru jsem prošel velkou prohlídkou před půl rokem, ať už srdíčka, krve nebo moči. Mám teď tedy splněno. Také chodím pravidelně k zubaři a darovat krev, díky čemuž mám také určitou míru zpětné vazby o svém zdraví. Nějakou formou tedy prevenci dodržuji, ale nebudu lhát, patřím k těm, kteří lékaře nevyhledávají, dokud jim něco není. Takže jsem rád, že přišel Survivor.

Velkým tématem poslední doby je psychické zdraví. Jak se udržujete v neustále dobré náladě?

Snažím se obklopovat pozitivními lidmi a věcmi. Myslím, že pohodu v našich životech ovlivňují tři hlavní faktory – zdraví, peníze a vztahy. Pokud jsou tyto věci v pořádku, vyzařuje z lidí taková jako pohoda. A já teď tohle všechno mám, takže jsem ve šťastné fázi života. Zbrojovka tedy nemusela spadnout do druhé ligy, ale ani to mi pohodu nezkazí. Je pravda, že mě většina věcí nerozhodí, ani hateři nebo pisálkové v novinách. Už mám něco za sebou a jsem dost obrněný.

Další článek