Domovská stránka » Osobní zdraví » SEBÍK (7 LET): NECHODÍ, NEMLUVÍ, JEHO LÉČBA STOJÍ STATISÍCE
Osobní zdraví

SEBÍK (7 LET): NECHODÍ, NEMLUVÍ, JEHO LÉČBA STOJÍ STATISÍCE

Ve spolupráci s:
FOTO: Dobrý anděl
Ve spolupráci s:
FOTO: Dobrý anděl

Sebastián přišel na svět s řadou zdravotních komplikací. Dosud nemluví, sám se nepostaví, ani nechodí. Je zcela odkázán na pomoc své rodiny, která se mu snaží zajistit maximální péči. Potřebné rehabilitace, terapie a speciální neurorehabilitace, přijdou rodinu na několik stovek tisíc korun ročně.


Jak to celé začalo

Jeho vývoj po narození nepostupoval tak, jak by měl. Následně mu byla diagnostikována dětská mozková obrna spojená s ochablostí svalstva trupu a naopak zvýšením svalového napětí v dolních končetinách. K tomu mu lékaři zjistili oční vadu a mentální postižení. Aby se posouval ve vývoji vpřed, stojí to jeho i celou jeho rodinu nemalé úsilí.

Léčba

„Pro zlepšení Sebíčkova stavu dojíždíme 2krát týdně na ergoterapii, kde procvičuje motoriku. Každé úterý a pátek pak dochází do denního stacionáře, kde má celý den nabitý fyzioterapií, ergoterapií, speciální pedagogikou a vodoléčbou. Jednou týdně dojíždíme ještě na Feldenkraisovu metodu k zafixování správných pohybových vzorců a pokud čas a fyzický stav dovolí, snažíme se jezdit ještě na hipoterapii,“ popisuje Sebíkova maminka, paní Lucie, která se svým manželem Petrem vychovává ještě 12letého Olivera. Rodiče se navíc snaží pro syna aktivně vyhledávat nové možnosti a terapie, jež by jej mohly posouvat vpřed. Několikrát do roka jezdí na speciální neurorehabilitace, které mu velmi pomáhají posilovat svaly, od jejichž posílení se odvíjí jeho schopnost být samostatnější.

To vše ale stojí nemalé peníze a také mnoho času. Z důvodu celodenní péče o syna se paní Lucie nemohla po ukončení rodičovské vrátit do zaměstnání, a tak finanční zajištění rodiny zůstalo na bedrech jejího muže. Zatímco se příjem rodiny snížil, kvůli Sebíkovu onemocnění náklady značně vzrostly.

Nákladné terapie

„Snažíme se synovi zajistit veškeré možné terapie, mnoho z nich ale nehradí pojišťovna a jsou velmi drahé. Každá z nich nás měsíčně vyjde na několik tisíc. Nejdůležitější jsou pro Sebíka neurorehabilitace, ty stojí ale 36 tisíc za týden. Před třemi lety jsme se proto rozhodli poprosit o pomoc Dobré anděly. Jejich měsíční příspěvky šetříme právě na tyto aktivity,“ doplňuje pan Petr s tím, že jsou si s manželkou plně vědomi i toho, že nesmí zapomínat ani na staršího syna Olivera, který je malému Sebastiánovi skvělým parťákem.

Pomoc Dobrého anděla

Za 11 let své činnosti podpořila nadace Dobrý anděl více než 11 tisíc rodin s dětmi, kde se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i Vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace Vaše příspěvky rodinám odevzdá do posledního haléře a Vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.a

Další článek