Skip to main content
Domovská stránka » Pacient a lékař » BARBORA AGLEROVÁ: SNAŽÍM SE SVÉ ONEMOCNĚNÍ BRÁT POZITIVNĚ
Pacient a lékař

BARBORA AGLEROVÁ: SNAŽÍM SE SVÉ ONEMOCNĚNÍ BRÁT POZITIVNĚ

Foto: Archiv B. A.

Modelka Barbora Aglerová se roky potýkala nepříjemnými zdravotními problémy, než jí byla diagnostikována Crohnova choroba a mohlo se začít s efektivní léčbou. Jaká byla její cesta ke správné diagnóze? 

BARBORA AGLEROVÁ

STUDENTKA, MODELKA A INFLUENCERKA

Jak to všechno začalo

Na konci roku 2015, když jsem byla pracovně v Hongkongu, se u mě začaly projevovat nevysvětlitelné střevní problémy. Celý pobyt byl celkem náročný a já se cítila ve stresu, v podstatě od rána do večera jsem každý den měla práci nebo castingy. Nijak jsem ale na svůj zdravotní stav nebrala ohledy a domů jsem přiletěla o několik kilo lehčí. Par dní po příletu jsem navštívila svoji praktickou lékařku. Ta mi ale udělala jen základní krevní testy, ze kterých mi logicky nic nezjistila. 

Jelikož jsem už v tu dobu ale měla další pracovní nabídku v Singapuru, opět jsem na dva měsíce odletěla. Můj stav se mnohonásobně zhoršil a já skončila v nemocnici, kde mi řekli, že jsem nejspíš prodělala otravu z jídla. Dávala jsem si tedy větší pozor na to, co jím, ale i tak mi bylo téměř po každém jídle špatně. 

Falešné obvinění z anorexie

Došlo mi, že se nejedná jen tak o nějakou bakteriální infekci, a proto jsem opět po návratu domů okamžitě navštívila svou lékařku. Ta mě bez jakýkoliv vyšetření začala podezírat z anorexie. Dokonce mě chtěla poslat na psychiatrickou kliniku, což moje mamča nedovolila, protože moc dobře věděla, že anorexií netrpím. 

Mamču pak napadlo objednat mě do nemocnice na několik dní na pozorování, protože jsme si myslely, že bych mohla mít ve střevech parazita. Moje tehdejší lékařka se to ale dozvěděla a vyšetření v nemocnici mi zrušila se slovy: „Je to zbytečné, protože Bára má stejně anorexii.” Já i moje mamka jsme byly zoufalé. Moc dobře jsem věděla, že je s mým tělem něco špatně, ale nikdo nebyl schopný přijít na to, o co se jedná. 

Diagnóza

Takhle se vše táhlo dva roky. Já jsem do sebe každý den tlačila neskutečné množství jídla jen proto, abych nezačala zase hubnout, ale moje tělo už většinu jídla nepřijímalo a neumělo ho strávit. Až na začátku roku 2018 jsem konečně změnila praktickou lékařku a byla jsem po více než dvou letech trápení objednána na gastroenterologii, kde mi byla diagnostikována Crohnova choroba. Tato diagnóza pro mě byla určitým způsobem vysvobození. Konečně se zjistila příčina mých problémů a mohla se začít řešit. 

Snažím se to brát pozitivně a chci ostatním pacientům s IBD ukázat, že i oni mohou žít plnohodnotný život. Myslím si, že u většiny onemocnění, hraje obrovskou roli stres. Proto je důležité být psychicky v pohodě a určité věci brát s nadhledem, prostě tak jak jsou. 

Next article