Skip to main content
Domovská stránka » Chronická onemocnění » HYPERURIKÉMIE – KYSELINU MOČOVOU JE TŘEBA HLÍDAT
Pacient a lékař

HYPERURIKÉMIE – KYSELINU MOČOVOU JE TŘEBA HLÍDAT

prof. MUDr. LADISLAV ŠENOLT, Ph.D.

Revmatologický ústav, Praha

Dna, nejčastější zánětlivé revmatické onemocnění, je podmíněna hyperurikémií, tedy zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. U některých jedinců s hyperurikémií se krystaly kyseliny močové ukládají do kloubních tkání, což se projeví jako zanícený a silně bolestivý kloub, nejčastěji u palce nohy, známý také jako podagra. Typický pacient – muž s nadváhou starší 50 let.

Jaká je úloha kyseliny močové v organismu, resp. proč a jak vzniká?

Kyselina močová je konečným produktem metabolismu purinů – hlavní součásti nukleových kyselin. V lidském těle se hromadí proto, že lidé a vyšší primáti nemají na rozdíl od ostatních zvířat urikázu – enzym, který kyselinu močovou dále rozkládá. Pravděpodobně se jednalo o určitou selekční vývojovou výhodu, protože kyselina močová má také antimikrobiální a antioxidační vlastnosti: chrání před působením volných kyslíkových radikálů a před dalším poškozením tkání.

Za jakých podmínek dochází ke zvýšení hladiny kyseliny močové?

Hyperurikémie nejčastěji vzniká na základě sníženého vylučování kyseliny močové ledvinami nebo zvýšeného příjmu purinů ve stravě, případně jako kombinace obou. Mezi nejčastější dietní „prohřešky“ přispívající k hyperurikémii patří např. častá konzumace červeného masa, mořských ryb, vnitřností nebo alkoholu, nejčastěji piva a destilátů. K hyperurikémii přispívá i snížená funkce štítné žlázy, lupénka, některá zhoubná onemocnění nebo vrozené metabolické poruchy.

Co tělu způsobí dlouhodobě vysoká hladina kyseliny močové?

Obecně známý důsledek dlouhodobě zvýšené hladiny kyseliny močové je dnavá artritida. Hyperurikémii ale ve většině případů neprovází žádné klinické příznaky. Aniž bychom to nějak pociťovali, může přispívat k aktivaci imunitního systému a zánětlivé reakci zvyšující riziko hypertenze, cukrovky, obezity, onemocnění ledvin atp.

Hyperurikémie je nezávislý rizikový faktor pro srdečně – cévní onemocnění

Dlouhodobě se předpokládalo, že hyperurikémie představuje pouze metabolickou abnormalitu podílející se na vzniku dny a ledvinových kamenů (konkrementů). V posledních letech však přibývají doklady o prozánětlivém účinku zvýšené hladiny kyseliny močové a jejím vlivu na kardiometabolická onemocnění. Hyperurikémie představuje rizikový faktor pro rozvoj obezity, cukrovky, ztučnění jater, vysokého krevního tlaku a dalších kardiovaskulárních onemocnění, které tvoří tzv. metabolický syndrom.

Hyperurikémie jako součást metabolického syndromu

Metabolický syndrom je soubor několika současně se vyskytujících nemocí nebo patologických stavů jako například obezita, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu lipidů a cukrovka, které představují zvýšené riziko kardiovaskulárních nemocí a přispívají k předčasnému zhoršení zdravotního stavu. Hyperurikémie bývá často spojována s metabolickým syndromem a představuje důležitý nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárních nemocí – infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo ischemické choroby (nedokrvení tepen) dolních končetin.

Next article