Domovská stránka » Plicní zdraví » KOUŘENÍ NENÍ DOSPĚLÉ ROZHODNUTÍ
Plicní zdraví

KOUŘENÍ NENÍ DOSPĚLÉ ROZHODNUTÍ

Prof. MUDr. EVA KRÁLÍKOVÁ

vedoucí Centra pro závislé na tabáku
III. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha

Vdechujete výfukové plyny nebo míváte nos u komína? Asi ne, viďte. Od takových věcí jdeme všichni dál. Když se ale kouř upraví tak, aby na první čichnutí odpudivě nezapáchal, nebyl tak dráždivý a dal se vdechnout, odpověď tak jasná nebude. Více než dva miliony z nás jej celkem intenzivně vdechují: kouří. Jak vůbec do sebe můžeme tak ochotně vdechovat znečištěný vzduch? Tím hlavním kouzlem je nikotin a závislost vůbec, včetně rituálu kouření. A opravdu není lehké s tím vším přestat.

Kouření není dospělé rozhodnutí – je to dětská nemoc, v Mezinárodní klasifikaci nemocí se skrývá pod diagnózou F17. Devět z deseti kuřáků si zapálí první cigaretu před dosažením dospělosti: v Česku máme asi 250 000 aktivních kuřáků, kterým ještě nebylo 18 let.

Pokud čte tyto řádky dospělý kuřák, pravděpodobně by raději nekouřil, kdyby si mohl znovu vybrat – to se týká až sedmi kuřáků z deseti. Dospělý kuřák má nejspíš za sebou několik neúspěšných pokusů přestat kouřit, za život to bývá to až několik desítek.

Statistika hovoří jasně: jen asi 3–5 % kuřáků, kteří se rozhodnou přestat kouřit bez pomoci, opravdu přestalo kouřit. Odborná pomoc může úspěšnost až zdesetinásobit. Takže pokud se někomu nepodařilo přestat, měl by pomoc vyhledat. Na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz najdete kontakty na více než 40 Center pro závislé na tabáku v celé ČR, telefonní číslo Národní linky pro odvykání kouření, kontakty na stovky ambulantních lékařů a lékáren poskytujících poradenství, informace o mobilní aplikaci a odkazy na další nápomocné weby jako např. www.bezcigaret.cz.

Naším centrem prošlo kolem 7000 kuřáků a čím déle se touto léčbou zabýváme, tím větší pochopení pro své pacienty máme. Dobře víme, jak obtížné je přestat kouřit. Naše motto zní: „Dokud chcete přestat, jste u nás správně.“ Nikoho nestrašíme nemocemi, k nám přijdou jen kuřáci silně motivovaní přestat a jejich důvodem vůbec nemusí být zdraví. Ovšem pokud už máme mluvit o nádorech, měli bychom také říci, že kouření nepostihuje jen plíce. Ty jsou sice první na řadě, ale kouření zvyšuje riziko nádorů všech částí těla, všech orgánů. Pokud to někomu může pomoci k rozhodnutí zbavit se cigaret – představte si, že strkáte nos k výfuku svého auta. Z mnoha pohledů by to bylo méně nebezpečné než kouřit.

Další článek