Domovská stránka » Plicní zdraví » TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ: MÁM POKORU K ŽIVOTU I KE SMRTI
Plicní zdraví

TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ: MÁM POKORU K ŽIVOTU I KE SMRTI

FOTO: Archiv TK

Zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Kuchařová ví, že ke komplexnímu lidskému zdraví je třeba balanc mezi zdravím fyzickým a psychickým. Jak se udržuje v dobré kondici a co jí přineslo založení Nadace Krása pomoci?

TAŤÁNA KUCHAŘOVÁ

Modelka, influencerka a aktivistka Taťána Kuchařová v roce 2006 zvítězila jako doposud jediná Češka v prestižní soutěži krásy Miss World. Kromě modelingu se aktivně věnuje charitativním projektům. Založila Nadaci Krása pomoci, která od roku 2008 pomáhá seniorům. A v roce 2015 poprvé vystoupila na půdě OSN, kde je od roku 2015 SDGs ambasadorkou.

Dobré fyzické kondice nejlépe dosáhneme zdravým životním stylem. Co děláte pro udržení dobré kondice vy?

V první řadě se pravidelně hýbu. K mému životu patří sport a také miluji tanec, kterému se čas od času stále věnuji. Občas cvičím s trenérem a moc ráda využívám služeb Balanc clubu Brumlovka. K pohybu se naštěstí nemusím vůbec nutit, je to pro mě relax a pravidelný návyk.

Důležitá je ale také strava – nejím příliš masa a pravidelně držím „šťavnatý návyk“. Tedy ranní rituál na očištění organismu, který mě skvěle vyživuje zevnitř. Jde o pití chlorely a ječmenu v té nejvyšší dostupné kvalitě přidaných do ovocných smoothies. Snažím se také jíst co nejvíc živé stravy.

Hodně pracuji a cestuji, což mi přináší velkou radost, ale někdy i stres. Kombinací pohybu a zdravé stravy si tedy udržuji vnitřní pohodu a rovnováhu. Důležitý je samozřejmě i pitný režim.

Řešíte důležitost zdravého životního stylu i s ohledem na budoucí pokročilý věk?

V pokročilém věku ještě nejsem, ale jednou budu. Prevence je v tomto směru zásadní. Je to zodpovědnost každého z nás – starat se sám o sebe a o své zdraví. Jsou záležitosti, které neovlivníme, některé predispozice jsme zkrátka podědili. Mnohé lze ale zlepšit. Bezpochyby rozhodujeme o svém jídle a o tom, jak často se hýbeme. Neméně důležitá je i zdravá psychika.

Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky? 

Ano, chodím na všechny důležité kontroly. Nejen s přibývajícím věkem je nutné si své zdraví hýčkat a hlídat.

FOTO: Nadace Krása pomoci

Jak se staráte o svou psychiku a myslíte si, že má její stav vliv na fyzické zdraví člověka?

Naprosto! Všechny nemoci mají ve své podstatě nějaký psychosomatický základ. Psychické zdraví považuji za stejně důležité jako to fyzické. V ideálním případě jsou v rovnováze. Musíme pečovat o obě. Pokud mi není dobře psychicky, často nejsem v pořádku ani fyzicky a naopak. Mnoho lidí si to neuvědomuje a psychické zdraví zanedbávají. Doufám, že se o tomto tématu bude víc mluvit a víc lidí pochopí, jak je péče o naši mysl a duši důležitá. Osobně jsem se v rámci psychohygieny naučila meditovat, otužovat se a dělám dechová cvičení.

Co vám do života přinesla Nadace Krása pomoci?

Založení Nadace Krása pomoci a její fungování mi přineslo obrovskou pokoru k životu i ke smrti. Připomíná mi skutečné hodnoty, pro které bychom měli žít. Stala jsem se také součástí mnoha lidských příběhů. Získala jsem spoustu přátel z řad klientů, partnerů i kolegů. Velkou radost mi dělá také to, že se i díky naší práci o seniorských tématech mluví ve veřejném prostoru a na půdě OSN a že se tak řeší témata jako sociální izolace a samota seniorů, demografický vývoj a jeho dopady na společnost v budoucnu. Stáří je budoucnost nás všech, ale záleží, jaký přístup k němu zaujmeme.

Další článek