Domovská stránka » Průvodce rodičovstvím » JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O MLÉČNÉ ZUBY
ADVERTORIAL

Mnozí z nás se stále mylně domnívají, že dočasný chrup nepotřebuje naši každodenní péči. Opak je pravdou, neboť zdraví mléčných zubů výrazně ovlivňuje i zdraví trvalého chrupu. Co by tedy mělo být nedílnou součástí péče o dětské zoubky?

MUDr. Libor Zdařil

zubní lékař a člen představenstva ČSK

V péči o mléčný chrup mnozí rodiče stále tápou. Jakým způsobem mohou tedy pečovat o zdraví ústní dutiny svých dětí?

Jednoduše třemi hlavními způsoby. Za prvé tím, že jim správně a podle doporučení zubních profesionálů čistí zoubky. Za druhé tím, že dbají na zdravou stravu. A za třetí tím, že již od prvních zoubků pravidelně docházejí na zubní prohlídky. Aby bylo čistění zubů dostatečně účinné, musí chrup dočišťovat rodiče do té doby, než to zvládne dítě bezchybně samo (zpravidla do 10 let).  Pečlivě pracujeme i se speciálními pomůckami (např. mezizubní kartáčky). Správnost techniky čištění také pravidelně konzultujeme se zubním lékařem či hygienistkou.

Vstupní vyšetření u zubaře by mělo proběhnout již do prvních narozenin dítěte a mělo by se opakovat každého půl roku.

Ve věku do dvou let se formují mléčné zuby. Jaký vliv má strava a způsob kojení na zdraví dětského chrupu?

Dočasné zuby se formují již dávno před porodem a do věku dvou let dochází jen k jejich prořezání do úst. Pro jejich vývoj je tedy důležité už to, jak se stravuje matka během těhotenství a poté i po dobu kojení. Strava by měla být vyvážená, pestrá a zdravá, aby se pro vývoj zubů dostávalo všech důležitých minerálů, bílkovin a vitamínů. Matka by se měla také vyhnout konzumaci alkoholu, tabáku a dalších návykových látek. Kojení je při správném stravování maminky potom zárukou ideálního přísunu živin a obranných látek pro miminko. Ve zdravé stravě pokračujeme i v pozdějším věku dítěte a co nejvíce omezujme cukry, které způsobují zubní kazy.

Může špatná péče o mléčné zuby ovlivnit zdraví chrupu dětí i v pozdějším věku?

Pro zdravý stálý chrup je klíčové, aby se o dočasné zuby nepřišlo příliš brzy ať už kazem, nebo úrazem. Předčasná ztráta zubů může mít za následek nedostatek místa pro růst stálých zubů z důvodů jejich posunů a malého růstu čelistí, a tím i případnou nutnost léčby rovnátky. Zánět dočasného zubu či úraz také může přímo poškodit, nebo i zcela zničit zárodek stálého zubu.

Lacalut zubní pasta dětská 4-8 let 50 ml, zdroj: DR.THEISS

Co mohou rodiče dělat, když se jejich dětem začnou prořezávat zoubky? Jak jim mohou v tomto náročném období pomoci?

Prořezávání dočasných zoubků je zpravidla bolestivé a mohou jej doprovázet i teploty. V takových situacích podáváme dětem vhodné léky tlumící bolest podle doporučení pediatra nebo stomatologa. Další alternativou jsou i gely ke ztlumení bolesti, kterými potíráme poraněnou dáseň.

Kdy je vhodné s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře a jak první návštěvy probíhají?

Vstupní vyšetření u zubaře by mělo proběhnout již do prvních narozenin dítěte a mělo by se opakovat každého půl roku. Dítě si tak dobře zvykne na prostředí v zubní ordinaci a potenciální problémy v ústech se podaří odhalit včas. Vhodné je také první návštěvu naplánovat jako preventivní, aby se z návštěvy zubní ordinace nestalo celoživotní trauma.

Vliv stravy na vývoj a růst dočasného chrupu u dětí

S péčí o dětský chrup je nezbytné začít už s prořezáním prvního zoubku. Přestože se jedná o chrup dočasný, je potřeba o zuby svědomitě pečovat, protože vytvářejí základ pro chrup trvalý. Velký vliv na zdraví zubů má i stravování, a to již od narození miminka.

Veronika Měřičková, DiS.

dentální hygienistka

První stravou dítěte je mateřské mléko či umělá výživa. Kojení představuje samozřejmě tu nejlepší možnost, kterou můžeme miminku nabídnout. Nesmíme ale zapomínat na to, že i mateřské mléko či umělá výživa obsahují vysoké množství cukru. V mléce matky bývá zpravidla 7 g cukru na 100 ml. Dokud miminko zoubky nemá, nehrozí žádný problém. Pokud ale žena kojí již přes rok, jsou dětské zoubky omývány dlouhodobě sladkým mlékem. Dítě často navíc po kojení usne a v ústech nefungují žádné procesy, díky kterým by se ústní dutina sama očistila. Sladké mléko tím pádem zůstává dlouhodobě na zubech a přispívá tak ke vzniku krčkových kazů. Důležitým návykem pro celý život je naučit dítě pít vodu a neslazený čaj. Strava by měla být pestrá a s co nejmenším obsahem přidaných cukrů. Proto nedáváme dětem za odměnu sladkosti, ale zeleninu či ovoce.

Nesmíme zapomínat na to, že i mateřské mléko či umělá výživa obsahují vysoké množství cukru.

Růst dočasného chrupu

Prořezávání zoubků je někdy náročné jak pro děti, tak pro rodiče. Mezi typické doprovázející příznaky patří zvýšená teplota, mrzutost, nadměrné slinění, horší usínání, průjmy atd. Kojenci či batoleti můžeme od bolesti ulevit vychlazeným kousátkem. Pro lepší spánek i snazší konzumaci jídla potřeme sliznici v místě prořezávání znecitlivujícím gelem, který koupíme v lékárně. Jakmile se zub prořeže, problémy ustanou.

Další článek