Domovská stránka » Průvodce rodičovstvím » ZNÁTE VAZELÍNU? OBJEVTE VÝJIMEČNÉ ÚČINKY SLUGGINGU
Průvodce rodičovstvím

ZNÁTE VAZELÍNU? OBJEVTE VÝJIMEČNÉ ÚČINKY SLUGGINGU

Zdroj: Adobe Stock

Jen málokterý kosmetický produkt je napříč světem tak známý jako vazelína, jejíž historie sahá až do roku 1859. Ani dnes na ní však lidé nedají dopustit. Její obliba navíc v posledních letech ještě vzrostla díky takzvanému sluggingu. Co si pod tímto pojmem představit? A jak může vazelína pomoci v péči o naše nejmenší?

MUDr. Lucie Jarešová

Místopředsedkyně výboru České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP pro ambulantní segment
Vedoucí lékař/jednatel DermaMedEst s. r. o.

Vazelína je ideálním řešením pro všechny, kteří mají velmi suchou nebo popraskanou kůži. Vazelína na pokožce vytváří ochranný kožní film. Navíc je do ní možné přidat látky, které se díky jejímu složení dostávají hlouběji. Vazelína působí takzvaně okluzivně, znamená to, že je propustnost látek do kůže větší. Neměla by se proto používat na mokvavá místa nebo například na pokožku se sklonem k akné.

Slugging je metoda aplikace vazelíny na vyčištěnou pleť. Nejdříve se pleť vyčistí, nanese se na ni například sérum nebo krém a následně se vše překryje vrstvou vazelíny. Vazelína slouží jako okluze a podporuje průnik látek do hlubších vrstev kůže. Před tím, než slugging vyzkoušíte, měli byste si ideálně nastudovat složení kosmetických produktů, které na pleť nanášíte před vazelínou. Slugging by se totiž neměl kombinovat s přípravky, jež obsahují retinoidy, kyselinu salicylovou nebo jiné potenciálně dráždivé látky.

Zdroj: archiv Unilever

Nespornou výhodou sluggingu je, že zlepšuje pronikání účinných látek z pečujících přípravků a navíc zabraňuje ztrátě vlhkosti. Tato metoda také pomáhá opravovat narušenou kožní bariéru, čímž bojuje s ochablou pokožkou i vráskami.

Vazelína je vhodná u dětí, které mají vysušenou kůži. Do tří let věku se u dětí netvoří dokonalá kožní bariéra. Kůže dětí je sice vláčná a chráněná před působením vnějších vlivů, ale není možné ji srovnat s kožní bariérou u dospělých. Vazelína vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje vzniku podráždění a zklidňuje existující opruzeniny. Opět je ale třeba myslet na to, že se nesmí aplikovat na hnisavá nebo mokrá místa, vytvořila by totiž ideální prostředí pro množení bakterií nebo kvasinek.

Ano. Na rty je vazelína vhodná, protože je chrání před popraskáním, vhodná je také k promazávání nehtových lůžek.

Další článek