Domovská stránka » Průvodce rodičovstvím » TIERRA VERDE: DROGERIE VHODNÁ I PRO TY NEJMENŠÍ
ADVERTORIAL

Ekologické čisticí produkty a kosmetika jsou šetrné nejen k našemu zdraví, ale i k planetě. Při úklidu konkurují běžným čisticím prostředkům. Jsou totiž stejně účinné, ale díky jejich složení nedráždí citlivou pokožku dětí či dospělých, a navíc se snadno rozkládají v přírodě.

MUDr. Jan David, Ph.D.

Soukromá pediatrická a nutriční ambulance Praha
Klinika dětí a dorostu 3. LF UK a FNKV

MUDr. Tereza Sochorcová

pediatrička a autorka blogu lecimdeti.cz

Rodiče jsou často vystaveni tvrzením, že skutečné čistoty docílí pouze agresivními prostředky. Konvenční prací prášky a dezinfekční prostředky přitom mohou způsobovat řadu zdravotních problémů. Na co mají rodiče dávat pozor při používání úklidové chemie?

MUDr. Jan David, Ph.D.: V tomto kontextu mohu upozornit na tzv. hygienickou hypotézu, která souvisí se vznikem alergických onemocnění. Ta totiž říká, že imunitní systém dítěte, které je vystavené příliš sterilnímu prostředí, není dostatečně stimulován. Právě to může vést ke vzniku alergií. V rámci prevence otravy je dále nutné zdůraznit, aby všechny přípravky byly bezpečně uloženy mimo dosah dětí.

MUDr. Tereza Sochorcová: Většina běžných čisticích prostředků obsahuje toxické chemikálie, které způsobují např. podráždění kůže, očí, dýchacích cest či alergické reakce. Proto jsou látky v těchto produktech pro děti mimořádně nebezpečné a jejich požití může vést i ke smrti. Po vypití či poleptání chemikálií je nutné obrátit se na toxikologické informační centrum.

Setkal jste se s nějakým takovým případem i ve své praxi?

MUDr. Jan David, Ph.D.: Během praxe se občas setkáváme s pacienty, u kterých dochází ke změnám na kůži po použití agresivních čisticích prostředků. Většinou se ale jedná jen o přechodné stavy, jež se projevují zarudnutím či suchostí pokožky.

MUDr. Tereza Sochorcová: Setkala jsem se s případem, kdy dítě rozkousalo tabletu do myčky a mohutně zvracelo. Také jsme to řešili skrze TIS. Dále u dětí vnímám mohutný nárůst atopických potíží nebo astmatu.

Proč je důležité používat v domácnostech ekologické produkty?

MUDr. Jan David, Ph.D.: Vždy je vhodné používat takové prostředky, které jsou určené pro kontakt s citlivou, dětskou pokožkou.

MUDr. Tereza Sochorcová: Přijde mi zbytečné organismus vystavovat látkám, které jsou pro něj dráždivé. To platí jak u dětí, tak u dospělých. Bezpečí a prevence jsou pro mě na prvním místě.

Dbáte při nákupu drogerie na to, aby byla šetrná vůči lidskému zdraví i přírodě?

MUDr. Jan David, Ph.D.: Co se mne týče, snažím se vybírat takové produkty, které jsou nejen účinné, ale i ekologické. Vedle toho dbám na to, abych jimi zbytečně neplýtval, a tím šetřím i životní prostředí.

MUDr. Tereza Sochorcová: Ano. Jako matka přistupuji k tomuto tématu velmi důsledně. Snažím se, aby prostředí bylo pro naše dítě vhodné. Proto na úklid domácnosti používám pouze bílý ocet, kyselinu citronovou, peroxid vodíku a jedlou sodu.

V posledních letech jsou stále oblíbenější esenciální oleje. Myslíte si, že je aromaterapie vhodná i pro rodiny s dětmi?

MUDr. Jan David, Ph.D.: Někteří rodiče účinnost aromaterapie potvrzují. Myslím si, že ji určitě lze používat podpůrně, ale nejedná se o vědecky potvrzenou léčebnou metodu u dětí.

MUDr. Tereza Sochorcová: Dle mého názoru ano. Musíme být ale opatrní, jelikož vysoké koncentrace mohou být pro děti toxické. Dochází např. k podráždění kůže, očí nebo dýchacích cest. Pro nejmenší děti není vhodný olej s eukalyptem nebo mátou. Za bezpečné naopak považujeme levanduli, heřmánek či sladký pomeranč.

Můžete rodičům dát nějaké tipy, jak začít s ekologickou drogerií?

MUDr. Tereza Sochorcová: V dnešní době jsou i specializované e-shopy, kde najdete vše potřebné. Skvělé jsou různé profily na sociálních sítích nebo kniha Svět Nontoxic.

Často se objevuje argument, že eko produkty nejsou dostatečně účinné. Máte stejné zkušenosti?

MUDr. Tereza Sochorcová: Mám opačnou zkušenost, a to skvrny od příkrmů řeším skutečně denně. Vše je potřeba hlavně rychle namočit. Naše babičky používaly také jen základ a prádlo bylo vždy nádherně bílé.


S jedinečnou drogerií TIERRA VERDE pečujete o domácnost skutečně ohleduplně – vůči sobě i planetě. Vyrábí se ze surovin přírodního původu, které po použití nezatěžují životní prostředí. Produktům dodávají sílu šetrné tenzidy a rostlinné extrakty a příjemně voní po BIO esenciálních olejích.

Další článek