Domovská stránka » Tabu » MĚJTE SVÉ ZDRAVÍ PEVNĚ V RUKOU
Tabu

MĚJTE SVÉ ZDRAVÍ PEVNĚ V RUKOU

Ve spolupráci s:
FOTO: archiv KŠ
Ve spolupráci s:
FOTO: archiv KŠ

Pravidelně svého praktického lékaře navštěvuje jen každý 4. Čech. Přitom 26 % všech úmrtí lze označit za předčasná. Až 59 % Čechů nerozumí zdravotním informacím a mnoho z nich vyhledává informace o zdraví na internetu. To jsme se rozhodli v neziskové organizaci Loono změnit novou aplikací Preventivka.

MUDr. KATEŘINA ŠÉDOVÁ

zakladatelka neziskové organizace Loono

Chceme Čechy naučit chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace, které jim pomohou žít zdravější a kvalitnější život. Nechceme, aby si lidé hledali diagnózy na internetu a báli se k lékařům chodit. Naprostá většina vyšetření vůbec nebolí, je ale v péči o zdraví naprosto klíčová.

O co se snažíme?

Chceme zvýšit návštěvnost screeningových programů, jako je mamograf, screening děložního čípku, tlustého střeva a plic. Rakovinou prsu ročně onemocní 7 000 žen, téměř třetina z nich nepřežije. I přesto navštěvuje v Česku mamografickou kontrolu jen asi 60 % žen. Proto jsme v Loono intenzivně pracovali na mobilní aplikaci Preventivka, kterou si nyní mohou všichni stáhnout do svých mobilních zařízení.

Jak Preventivka funguje?

Preventivka uživatelům ukáže, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Přidat si mohou i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, například na alergologii, endokrinologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Vyhledá specialisty v okolí a nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných nemocí. To vše na jednom místě. Stačí pár kliknutí.

Příběhy našich ambasadorů

Věřím, že je Preventivka důležitým pomocníkem v hlídání zdraví všech svých uživatelů. A věří v to také její ambasadoři. Stali se jimi lidé, kterým preventivní prohlídky nebo samovyšetření zachránily život. Je mezi nimi například herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková, která bojovala se zhoubným nádorem prsu, nebo Adam Holubář, jenž prožil těžké chvíle poté, co si nahmatal karcinom na varleti. A jsem mezi nimi i já sama.

Mezi ambasadory patří také lidé, kteří si vyslechli diagnózu rakoviny děložního čípku, chronické leukémie, mozkové mrtvice ve 13 letech a další. Jejich příběhy se staly součástí kampaně k Preventivce a já jsem všem ambasadorům neskutečně vděčná.

Rozhodli se podělit se svými citlivými a velmi náročnými zážitky, aby motivovali další lidi k tomu, aby se o sebe pořádně starali. Protože prevence může zachraňovat životy. Jejich příběhy najdete na webových stránkách www.preventivka.cz.

Další článek