Domovská stránka » Tabu » MODERNÍ LÉČBA PSORIATICKÉ ARTRITIDY
Tabu

MODERNÍ LÉČBA PSORIATICKÉ ARTRITIDY

Adobe Stock

Pacientům s psoriatickou artritidou, tedy bolestivým zanícením klubů, jimž neulevují běžné léčebné postupy, svitla naděje v podobě přesně zacílené biologické léčby. Jak se psoriatická artritida projevuje a proč je právě biologická léčba nejúčinnější terapií?

prof. MUDr. LADISLAV ŠENOLT, Ph.D.

Předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP

Psoriatická artritida trápí část pacientů s lupénkou. Kdy se vyskytují její prvotní příznaky a jak se projevují?

Psoriáza trápí 2–3 % populace a může se objevit v jakémkoli věku. Postižení artritidou – zanícením kloubů, se obvykle projeví zhruba u necelé třetiny lidí s lupénkou. Většinou vzniká po několika letech od manifestace kožních projevů, někdy i v době, kdy lupénka již dávno vymizela. Jen u malé části lidí mohou kloubní příznaky předcházet rozvoji lupénky.

Jak by se měl pacient zachovat, když zjistí prvotní příznaky onemocnění?

Ve většině případů mohou být u lidí s lupénkou bolesti kloubů způsobeny jinými příčinami než artritidou, nejčastěji artrózu. Zhruba polovina lidí s lupénkou může mít bolesti, aniž by klouby byly postiženy zánětem. Ale při podezření na artritidu, zejména pak když jsou klouby bolestivě oteklé, je vhodné požádat dermatologa nebo praktického lékaře, aby vám napsal doporučení k revmatologickému vyšetření.

S jakými potížemi se pacienti potýkají nejčastěji?

Postižení kloubů u psoriatické artritidy je pestré. Klouby mohou být „jen“ bolestivé, ale jindy bolestivě oteklé a zatuhlé, přičemž nejvíce potíží bývá v klidu a po ránu. Postižen může být jeden, ale i mnoho kloubů najednou, a to malých i velkých. Někdy vznikají deformity a klouby vybočují ze své osy. Charakteristickým projevem je tzv. daktylitida – bolestivý otok celého prstu připomínajícího buřt, což je podmíněno zánětem kloubu a šlachy ohýbače prstu a dalších měkkých tkání.

Časté jsou záněty úponu šlach, nejčastěji v místě úponu Achillovy šlachy do patní kosti. Potíže se projeví napadáním na postiženou končetinu. V některých případech je zánětem zasažena páteř a křížokyčelní klouby – tzv. esíčka. V těchto případech se dostavují bolesti v kříži, bedrech, střídavě také v oblasti hýždí. Maxima potíží se opět objevují ráno, většinou jim uleví rozcvičení, naopak klid úlevu nepřináší.

Dnes se často hovoří o biologické léčbě. Jaké jsou její největší výhody?

Mnoho lidí s artritidou zabírá dobře na základní antirevmatické léky, u mírnější formy onemocnění stačí obvykle tzv. nesteroidní antirevmatika, to jsou léky podobné ibuprofenu. Úlevu často přináší lokální obstřik za využití glukokortikoidu, a to buď přímo do kloubu nebo do pouzdra či k úponu šlachy. Někdy je třeba podávat silnější léky, (např. s účinnou látkou metotrexát), které dobře fungují na kloubní, ale i kožní projevy onemocnění.

Biologickou léčbu podává podle závažnosti onemocnění buď dermatolog nebo revmatolog (např. s účinnou látkou adalimumab), a to v případech, kdy výše zmíněná léčba selhala. Její výhodou je skutečnost, že působí již cíleně na podstatu onemocnění – blokuje působení látek, které provokují zánět, a je tak mnohem účinnější než standardní léčba. Často významně zmírňuje projevy artritidy, tlumí bolest, a zároveň vede k vyhojení projevů lupénky.

Existuje nějaká univerzální rada, kterou by měl každý pacient znát, aby zvýšil kvalitu svého života?

Univerzální rada neexistuje, ale je důležité mít na paměti, že kromě výše zmíněné farmakologické léčby existují další nefarmakologické postupy. Důležitá je spolupráce mezi více odborníky, vhodné je využívat fyzioterapii, lázeňskou léčbu, praktické otázky při omezení hybnosti je možné řešit s ergoterapeutem, v některých případech ortopedem. Často pro sebe musí člověk udělat něco sám.

Psoriatická artritida je spjata se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Důležité je proto dodržovat principy zdravého životního stylu, konzumovat vyváženou stravu, snažit se o redukci hmotnosti v případě nadváhy, klást důraz na pravidelnou pohybovou aktivitu a vynechat zlozvyky, ideálně nekouřit a nepít alkohol, nebo pouze mírně.

Další článek